Warunki podłączenia zmywarki
Zmywarka oszczędza czas, ręce, wodę i energię. Jest sprzętem udogadniającym codzienne życie. Problem może jednak stanowić jej podłączenie. O czym pamiętać, instalując zmywarkę? Jeśli chodzi o zasilanie zmywarki, trzeba pamiętać, że gniazdko elektryczne musi mieć bolec ochronny. Zmywarka musi być zabezpieczona bezpiecznikiem 10- lub 16-amperowym (w zależności od modelu). Najlepiej, by miała własny obieg elektryczny, z własnym wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym (przeciwprzeciążeniowym) w tablicy rozdzielczej, a cała instalacja powinna być chroniona wyłącznikiem różnicowo-prądowym (przeciwporażeniowym).
Przewód doprowadzający wodę trzeba podłączyć do oddzielnego zaworu tak, aby w razie potrzeby można było odciąć jej dopływ. Jeżeli dołączony do urządzenia wąż do doprowadzana wody jest za krótki (standardowe mają od 1,5 do 1,8 m), trzeba kupić nowy w punkcie serwisowym, albo przedłużyć podejście wodociągowe. Sztukowanie węża jest niedopuszczalne. Do zmywarki można doprowadzić zimną wodę lub – jeśli takie rozwiązanie dopuszcza producent – ciepłą (czasami jest to rozwiązanie tańsze w eksploatacji, ale temperatura wody nie może przekraczać 60 stopni Celsjusza).
Wąż odprowadzający wodę po zmywaniu trzeba podłączyć do kanalizacji przez syfon do zlewozmywaka (ze specjalnym podejściem do zmywarki) lub przez osobny syfon podtynkowy. Przewodu odprowadzającego wodę nie wolno sztukować – podobnie jak nie wolno tego robić z przewodem doprowadzającym. Minimalna wysokość, na jakiej można zamocować końcówkę odpływu, wynosi 40 cm, maksymalna – 100 cm nad podłogą. Jeśli w kuchni do jednego podejścia kanalizacyjnego ma być podłączona zmywarka i pralka, to podejście to powinno mieć większą średnicę (50 mm). W przeciwnym razie trzeba będzie unikać jednoczesnego włączania obu urządzeń. Lepiej też nie podłączać obu urządzeń do wspólnego syfonu zlewozmywakowego.