BUDOWA I REMONT

Warunki podłączenia zmywarki

Zmywarka oszczędza czas, ręce, wodę i energię. Jest sprzętem udogadniającym codzienne życie. Problem może jednak stanowić jej podłączenie. O czym pamiętać, instalując zmywarkę? Jeśli chodzi o zasilanie zmywarki, trzeba pamiętać, że gniazdko elektryczne musi mieć bolec ochronny. Zmywarka musi być zabezpieczona bezpiecznikiem 10- lub 16-amperowym (w zależności od modelu). Najlepiej, by miała własny obieg elektryczny, z własnym wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym (przeciwprzeciążeniowym) w tablicy rozdzielczej, a cała instalacja powinna być chroniona wyłącznikiem różnicowo-prądowym (przeciwporażeniowym).

Zmywarka
Zmywarka w kuchni; źródło: funkcjonalnakuchnia.pl.

Zmywarki
Nowoczesna zmywarka; źródło: urzadzamy.pl.

Przewód doprowadzający wodę trzeba podłączyć do oddzielnego zaworu tak, aby w razie potrzeby można było odciąć jej dopływ. Jeżeli dołączony do urządzenia wąż do doprowadzana wody jest za krótki (standardowe mają od 1,5 do 1,8 m), trzeba kupić nowy w punkcie serwisowym, albo przedłużyć podejście wodociągowe. Sztukowanie węża jest niedopuszczalne. Do zmywarki można doprowadzić zimną wodę lub – jeśli takie rozwiązanie dopuszcza producent – ciepłą (czasami jest to rozwiązanie tańsze w eksploatacji, ale temperatura wody nie może przekraczać 60 stopni Celsjusza).

Zmywarka w zabudowie
Zmywarka do zabudowy; źródło: www.aksent.pl.

Wąż odprowadzający wodę po zmywaniu trzeba podłączyć do kanalizacji przez syfon do zlewozmywaka (ze specjalnym podejściem do zmywarki) lub przez osobny syfon podtynkowy. Przewodu odprowadzającego wodę nie wolno sztukować – podobnie jak nie wolno tego robić z przewodem doprowadzającym. Minimalna wysokość, na jakiej można zamocować końcówkę odpływu, wynosi 40 cm, maksymalna – 100 cm nad podłogą. Jeśli w kuchni do jednego podejścia kanalizacyjnego ma być podłączona zmywarka i pralka, to podejście to powinno mieć większą średnicę (50 mm). W przeciwnym razie trzeba będzie unikać jednoczesnego włączania obu urządzeń. Lepiej też nie podłączać obu urządzeń do wspólnego syfonu zlewozmywakowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.