BUDOWA I REMONT Poradniki remontowo-budowlane

Jak zadbać o tynki zewnętrzne

Elewacja ma nie tylko znaczenie reprezentacyjne, ale także stanowi izolację budynku i chroni mury znajdujące się pod tynkiem. Żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu i wydłużyć żywotność elewacji budynku, należy o nią dbać poprzez jej regularne czyszczenie, malowanie, i usuwanie rys powstających w tynku. Co ważne, większość z prac konserwacyjnych możemy wykonać samodzielnie. W artykule opiszemy jak przeprowadzić skuteczną renowację elewacji.

Naprawa tynków zewnętrznych
Źródło Pinterest

W przypadku tynków wapiennych do malowania należy użyć farb silikatowych, a do pozostałych tynków farb akrylowych lub silikonowych. Jeżeli zabrudzony jest jedynie sam tynk, widać na nim nalot z glonów lub pleśni, to wystarczy czyszczenie i malowanie elewacji. Bez konieczności skuwania całego tynku możemy także uzupełnić jego drobne pęknięcia, albo średnie uszkodzenia. Niestety, w przypadku, gdy pęknięcia tynku występują na dużej powierzchni, tynk odspoił się albo odpada, będziemy musieli go skuć w całości, a następnie położyć na nowo. Jeżeli nie ocieplaliśmy murów naszego domu, przy okazji nałożenia nowego tynku, warto ocieplić budynek.

Często problemy z uszkodzeniem albo zabrudzeniem tynku wynikają z zawilgocenia murów, dlatego wówczas, przed podjęciem prac remontowych, musimy najpierw osuszyć ściany i usunąć przyczynę zawilgotnienia elewacji. W przeciwnym razie efekt naszej pracy będzie krótkotrwały.

Mycie elewacji

Ściany zewnętrzne są narażone na zabrudzenie podobnie jak i inne elementy budynku. Niekiedy, oprócz zabrudzenia, może je dodatkowo porastać warstwa glonów lub pleśni. Z racji, iż tynki mają niejednolitą fakturę i są dość szorstkie, do usunięcie brudu będziemy musieli użyć strumień wody pod ciśnieniem. Do pierwszego mycia powinniśmy zastosować środek czyszczący do fasad, a następnie spłukać brud i preparat czyszczący za pomocą czystej wody.

Usunięcie glonów i pleśni

Niełatwo pozbyć się glonów albo pleśni z miejsc, które są wilgotne i zacienione, dlatego należy to robić przy pomocy specjalnych środków do usuwania porostów. Niestety, w tym przypadku musimy myć ścianę ręcznie, za pomocą nierysującej szczotki. Po dokładnym usunięciu glonów, ścianę należy umyć czystą wodą, żeby spłukać znajdujący się na niej preparat chemiczny. Żeby uniknąć ponownego pojawienia się pleśni, powinniśmy dodatkowo pomalować elewację za pomocą impregnatu chroniącego tynk przed powrotem niechcianych mikroorganizmów.

Malowanie elewacji                                                                                          

W przypadku, gdy kolor tynku wyblakł albo powstały liczne przebarwienia lub trudne do usunięcia plamy, powinniśmy przystąpić do ponownego malowania elewacji. W tym celu należy starannie usunąć z elewacji płaty odchodzącej farby, a następnie pomalować podłoże gruntem zmniejszającym chłonność. Nie ma sensu malować elewacji przed załataniem dziur i usunięciem rys w tynku. W przypadku pylących tynków, winniśmy malować je za pomocą preparatu gruntującego i wzmacniającego podłoże.

Naprawy tynku

Jeżeli pęknięcia nie przechodzą przez całą grubość warstwy tynku, na drugi dzień po ich oczyszczeniu i zagruntowaniu, wypełniamy je. W przypadku gdy usuwamy płytkie i wąskie rysy (o szerokości do 0,3 mm) szpachlujemy je powierzchniowo zaprawą naprawczą o takiej samej ziarnistości jak położony tynk. Nieco gorzej wygląda sprawa z głębokimi pęknięciami tynku, ponieważ musimy je najpierw poszerzyć, a następnie oczyścić i zagruntować. Do ich wypełnienia wykorzystujemy zaprawę naprawczą, wtapiamy w nią pas siatki zbrojącej z włókna szklanego i szpachlujemy tą samą zaprawą.

Żeby usunąć odspojenia, należy skuć część tynku, która słabo przylega do podłoża wraz z odpowiednim zapasem tynku wokół. Następnie, po odkurzeniu podłoża, gruntujemy je, aby zmniejszyć chłonność muru i zwiększyć przyczepność tynku. Oczywiście powstałą dziurę wypełniamy takim samym rodzajem tynku, jaki został położony na ścianie.

Jeżeli mamy do czynienia z dziurami w tynku należy je oczyścić, zagruntować i wypełnić tynkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.