Jak wybrać ciepłe drzwi zewnętrzne?
Kupując drzwi wejściowe, bierzemy pod uwagę nie tylko ich wygląd zewnętrzny czy dekoracyjność, ale również izolacyjność cieplną. Jest to ważne kryterium wyboru, szczególnie, gdy zbliżają się zimne dni i noce. Jak wybrać ciepłe drzwi wejściowe? Czy lepsze są drzwi drewniane, plastikowe, czy może aluminiowe? Od czego zależy izolacyjność cieplna drzwi zewnętrznych?
Ciepłe drzwi do domu
Producenci drzwi zewnętrznych dbają o to, by ich wyroby miały niski współczynnik przenikania ciepła. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym cieplejsze i bardziej szczelne drzwi. Izolacja drzwi staje się jeszcze ważniejsza, gdy weźmiemy od uwagę popularność idei domów pasywnych. Od czego zależy izolacyjność cieplna drzwi zewnętrznych? Na pewno od materiału, z jakiego wykonane są drzwi. By były ciepłe, powinny zawierać termoizolację ze styropianu, pianki poliuretanowej albo wełny mineralnej. Drzwi plastikowe i aluminiowe zawierają najczęściej piankę poliuretanową w jednej z komór profilu ramy. W drzwiach drewnianych wypełnienie stanowią płyty lub płyciny z drewna i/lub materiałów drewnopochodnych, między którymi umieszcza się termoizolację. Najtrudniejsze do ocieplenia są drzwi stalowe. Między arkusze blachy umieszcza się grubą warstwę styropianu lub wełny mineralnej.
Oczywistością jest, że przeszklenia w drzwiach zewnętrznych obniżają ich izolacyjność cieplną. Na pewno szkło w drzwiach wygląda efektownie (np. półokrągłe przeszklenie w górnej części drzwi, duże centralne przeszklenie w kształcie elipsy czy wielosegmentowe przeszklenia), ale sprawia, że stają się mniej ciepłe. O izolacyjności drzwi decyduje też izolowana termicznie ościeżnica czy system uszczelek z elastomeru termoplastycznego lub syntetycznej gumy otaczający skrzydło drzwi. Próg powinien mieć wkładkę termiczną i być uszczelniony dodatkowo taśmą rozprężną. Jeżeli szukasz ciepłych drzwi zewnętrznych do swojego domu albo mieszkania, zajrzyj koniecznie na stronę nomi.pl. i przeglądaj modele w kategorii drzwi zewnętrzne.