BUDOWA I REMONT

Remont kuchni w bloku

Kuchnia to jedno z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w mieszkaniu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kuchnia stanowiła zaplecze pokoju gościnnego. Niechętnie zapraszano do niej znajomych czy gości. To było miejsce, którego się nie eksponowało ani którym się nie chwalono. Obecnie kuchnie, często połączone z kącikiem jadalnym, wychodzą na salony. Jak urządzić nowoczesną kuchnię w bloku z wielkiej płyty?

Mała kuchnia
Wąska i mała kuchnia w bloku

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w starej kamienicy albo starym bloku, zapewne myślisz: „Muszę zrezygnować z nowoczesnej kuchni. Przecież w takiej ciasnocie nie da się nic zmienić”. Nie poddawaj się! Nawet wąska kuchnia w bloku może stać się pomieszczeniem, w którym będziesz się dobrze czuć. Na pewno zagospodarowanie kuchni, która często nie przekracza 10 metrów kwadratowych i ma narzucone miejsca podłączenia rur kanalizacyjnych czy gazociągu, jest wielkim wyzwaniem, ale da się to zrobić!

Od czego zacząć remont małej kuchni (czytaj więcej)? Na początku warto uświadomić sobie, jakie trendy są modne, a czego lepiej unikać.

REMONT MAŁEJ KUCHNI

 

To jest na topie!

To jest passé!

PłytkiDuże płytkiŚredniej wielkości kafelki
OświetlenieLampa przysufitowaHalogeny montowane w meblach
ŚcianyJasneWielobarwne
Wykończenie nad blatemFototapetaCiemne dekory
PodłogaPłytki na podłodze ułożone w karoCiemne panele

WYPOSAŻENIE MAŁEJ KUCHNI

MebleUłożone w literę L lub U, na nóżkachWyspa kuchenna, meble zabudowane do podłogi
Blaty PusteZastawione
Fronty szafekBłyszczące, gładkieZdobienia i rzeźbienia
DodatkiW jednym intensywnym kolorzeKolorowe bibeloty

Kiedy wiesz, już czego unikać, a jakie rozwiązania warto zastosować, pora działać, by unowocześnić własną kuchnię, by stała się funkcjonalna i przestronna. Zrezygnuj ze ścianek działowych – wyburz te, które się da, pozostaw te, które są niezbędne. Pamiętaj, że na ścianach masz miejsce, by powiesić szafki albo postawić lodówkę, więc nie burz wszystkiego bezmyślnie. Warto się jednak otworzyć na salon, gdyż wówczas optycznie powiększymy kuchnię. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie wymaga zainwestowania w dobry pochłaniacz zapachów, by nie rozchodziły się po całym mieszkaniu.

Aranżacja kuchni
Aranżacja kuchni w bloku

Małe kuchnie w bloku można przeistoczyć w prawdziwe cuda. Czasem wystarczy niewiele – pięknie lśniące blaty, rząd doniczek z aromatycznymi ziołami, miejsce na ekspres do kawy. No i przede wszystkim porządek. Czasem generalny remont nie pomoże, gdy na małej przestrzeni pozwolimy sobie na bałagan.

Wąska kuchnia w bloku
Pomysł na małą kuchnię w bloku

Zanim zaczniesz skuwanie płytek, wybór nowych farb i mebli, najpierw wszystko gruntownie wymierz i zaplanuj, co i gdzie ustawić. Zastanów się, czego potrzebujesz, gdzie rozmieścisz strefę przechowywania, przygotowywania i gotowania, pieczenia i zmywania. Brak miejsca najczęściej oznacza, że z wyspy kuchennej w bloku trzeba zrezygnować. Możesz jednak na granicy kuchni i pokoju gościnnego ustawić duży stół z krzesłami. W ten sposób wygospodarujesz miejsce na „małą jadalnię” i płynnie otworzysz się na salon. Przed remontem zaplanuj też położenie gniazdek elektrycznych i punktów oświetlenia. Postaw na jasne kolory – biel, pastele, szarości. Dodatki (czajnik, fartuch, ścierki itp.) wybierz w jednej intensywnej barwie. Zapanuj nad porządkiem na blacie – zrezygnuj ze zbędnych pojemników na przyprawy, stojaków na noże czy wieszaków na chochle. To nie dodaje uroku i stwarza niepotrzebne wrażenie bałaganu. Mała kuchnia w bloku może naprawdę wyglądać gustownie, modnie i z klasą, a przy tym być funkcjonalna. Sekret tkwi w dobrej organizacji przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.