Dom

Kuchnia przyszłości. Nowoczesne miejsce do gotowania

http://www.pinterest.com/pin/514536326152547936/
http://www.pinterest.com/pin/514536326152547936/

Na zachodzie przygotowywanie jedzenia odbywa się na tak zwanej wyspie umiejscowionej na środku kuchni. Żeby mieć taką wyspę trzeba sporo miejsca na to pomieszczenie, co od razu przekreśla niektóre mniejsze mieszkania. Ale nawet pomimo tego braku zgrania architektonicznego wciąż można upodobnić swoją kuchnię do nowoczesnych pomieszczeń wyjętych z okładki gazet branżowych. Wystarczy zaopatrzyć swoje meble kuchenne w specjalne nowoczesne blaty, które będą nie tylko wyglądać, ale i aktywnie posłużą jako element pomocny przy gotowaniu.

Ekologicznie z drewna lub kamienia

Powierzchnia robocza blatu kuchennego jak sama nazwa wskazuje musi nadawać się do aktywnej pracy. Umieszczanie na niej owoców, warzyw, urządzeń agd a także sztućców nie może powodować zniszczeń fizycznych. Najtrwalszym materiałem, który uznawany jest także za najnowocześniejszy jest kamień. Szlachetne gatunki kamienia takie jak granit i marmur wysuwają się na czele ze względu na dwie właściwości. Pierwszą jest bardzo duża odporność na uszkodzenia fizyczne. Używając granitu w postaci blatu na stół trudno będzie go czymkolwiek naruszyć. Potrzeba dużej punktowej siły by stworzyć małe zagłębienie czy zadrapanie. Druga rzecz to samo mycie obu materiałów. Wystarczy woda i delikatna szmatka do polerowania by odnowić blask naszego blatu. Drewno spisuje się równie dobrze jeśli chodzi o aspekt wizualny. Można je niestety szybciej uszkodzić i porysować. Wyjątek stanowią grube, lite i drogie kawałki drzewa nie wykonane metodą wiórowej sklejki. Ich cena jest wysoka, ale w porównaniu z blatem wiórowym mają tą wysoką wytrzymałość fizyczną.

Kompozyt, szkło i technologia cyfrowa

http://www.pinterest.com/pin/523825000381063584/
http://www.pinterest.com/pin/523825000381063584/

Skoro lodówka i pralka mogą łączyć się z internetem, dlaczego blaty kuchenne miałyby nie mieć tej opcji? Brzmi dziwnie, ale fakt jest taki, że niektóre firmy „niezależne” konstruują takie urządzenia już teraz. Z cyfrowymi funkcjami jakie może zapewnić taki blat świetnie współgrają tworzywa określane mianem nowoczesnych. Chodzi oczywiście o kompozyty, szkło a także zimną hartowaną stal. Te wszystkie trzy materiały świetnie spiszą się w nowoczesnej kuchni, która ma być przede wszystkim praktyczna i wytrzymała. Elementy elektroniczne takiego blatu opierają się zwykle o sterowanie zabudową AGD w obrębie jednego pomieszczenia. Można dzięki nim włączać piekarnik, regulować temperaturę w lodówce czy programować zmywarkę i mikrofalówkę. To inteligentna technologia, która jest coraz bliżej seryjnej masowej produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.