DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu Małe AGD zdrowy dom

Bojler na prąd czy podgrzewacze gazowe do małego domu?

Czy lepiej jest magazynować surowiec, czy dostarczać go na bieżąco? Na takie pytanie odpowiadają sobie logistycy planujący dostawy w marketach spożywczych. W domu również stajemy przed tym wyborem, gdy kupujemy mrożoną żywność o długim terminie przydatności do spożycia. W przypadku domów jednorodzinnych termin magazynowania lub dostarczania na bieżąco może być zastosowany odnośnie do ciepłej wody w kranie. Jaki system ogrzewania wody będzie lepszy dla małego domu i dużych rodzin?

Podgrzewanie wody na bieżąco – małe domy i niewielu lokatorów

bojler podgrzewacz
źródło: http://foter.com/

Pozyskiwanie podgrzanej wody dopiero w momencie odkręcenia kranu jest metodą, która najlepiej spisze się w małych domach jednorodzinnych oraz na blokach, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 4 osób. Urządzenie zapewniające ciepłą wodę na bieżąco korzysta z gazu lub prądu elektrycznego. Gazowe pojemnościowe podgrzewacze wody utrzymują pewien zapas wody o temperaturze minimum 40 stopni Celsjusza (sprawdź). W przeciwieństwie do pojedynczych grzałek bez zbiornika zapewniają podgrzaną wodę w ilości kilkudziesięciu litrów, podobnie jak bojler. Niemniej to właśnie przepływowe podgrzewacze są lepszym wyborem dla domów, których nie korzysta się z kąpieli w wannie oraz ilość punktów poboru wody nie przekracza trzech sztuk. Jest to ekologiczna i ekonomiczna metoda, która jest w stanie zredukować rachunki za tradycyjne podgrzewanie wody.

Bojler lub podgrzewacz pojemnościowy – przy dużym zapotrzebowaniu

Klasyczny bojler podłączany do prądu oraz korzystający z ciepła kotła CO przez wiele lat był nie do zastąpienia. Zapewniał najwięcej magazynowanej wody i w miarę szybki czas jej podgrzania prądem elektrycznym. Teraz wiemy, że tańsze jest korzystanie z ekonomicznych podgrzewaczy pojemnościowych. Ich przewagą nad bojlerem jest zapewnianie natychmiastowej ciepłej wody oraz dużo mniejszy, wręcz kompaktowy rozmiar. W mieszkaniu, które posiada niewielki metraż i wielu mieszkańców, instalacja takiego podgrzewacza nie będzie stanowiła problemu logistycznego. Można umieścić go nawet w kuchni lub przedpokoju, doprowadzając zasilanie do dowolnego kranu. Poza tym producenci podgrzewaczy pojemnościowych dopuszczają korzystanie z różnych rodzajów gazu. Bojler posiada znacznie większą pojemność do konkurencyjnych grzałek gazowych. Gdy gazowy podgrzewacz osiąga maksymalnie 200 litrów pojemności, bojler przekracza 2000 litrów. Chociaż z drugiej strony popularne stają się małe 200-250 litrowe bojlery pionowe.

ciepła woda z podgrzewacza
źródło: http://foter.com/

Przyszłościowe technologie pozyskiwania ekologicznej energii odnawialnej, lepiej zgrywają się z tańszym i zdrowszym dla środowiska surowcem, jakim jest gaz. Tendencja na rynku jest taka, że posiadacze piecyków, podgrzewaczy i innych urządzeń gazowych, chętniej korzystają z pompy ciepła oraz paneli słonecznych, które dobrze współpracują z systemem gazowego pozyskiwania ciepłej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.