nietypowy dom poradniki

Egzotyczne rośliny w przydomowym ogródku

Tropikalny ogród na prywatnym podwórku w naszej strefie klimatycznej będzie trudny do utrzymania. Wprowadzenie do ogrodu kilku roślin egzotycznych o dużej odporności na mróz powinno być waszym priorytetem. Jedynym obowiązkiem, który na nas spocznie, będzie otulenie ich matą trzcinową i siatką cieniującą. Ochronimy je przed śniegiem i zapewnimy bezpieczeństwo przez 4 najbardziej newralgiczne, pod względem temperatury miesiące w roku.

Palmy jak na tropikalnej wyspie

drzewko daktylowe
źródło: https://pixabay.com/

Nieliczne gatunki palm przyjmą się w klimacie środkowoeuropejskim i wytrzymają tutejsze mrozy. Jedną z nich jest palma konopna, która mimo niewielkich rozmiarów osiąganych przy naszym klimacie, stworzy ciekawy efekt wizualny w egzotycznym ogrodzie. Możemy posadzić ją w ziemi, najlepiej na wiosnę. Jej ochrona przed mrozem, polega na okryciu wierzchołka pnia otuliną z folii pęcherzykowej. Jest to charakterystyczne miejsce, z którego wyrastają liście. Nic nie stoi na przeszkodzie, by trzymać ją w dużej donicy i chować na czas zimy w garażu. Należy podkreślić, że większość odpornych na zimno gatunków palm, wytrzymuje temperaturę do -5 stopni Celsjusza. Jeżeli mieszkacie na zachodzie polski, gdzie mrozy są łagodniejsze od wschodnich krańców kraju spokojnie, możecie zainwestować w ten gatunek.

A może kwiaty w doniczkach?

Posiadacze garaży oraz ocieplonych szklarni mogą zainwestować w przeróżne gatunki egzotycznych roślin doniczkowych, słynących z pięknych kwiatów. Całkiem dobrze znoszące zimę są kwiaty Kamelii. Niektóre gatunki tego krzewu rosną w rejonie Himalajów. Oznacza to, że w ich DNA uchowały się zdolności do radzenia sobie z lekkimi przymrozkami. Kamelia posiada kilka gatunków, w których wyróżniamy kwiaty o kolorze czerwonym, różowym oraz mieszankę żółci i bieli.

Bambusy mrozoodporne

płotek bambusowy
źródło: https://pixabay.com/

Ogrody w stylu azjatyckim powinny mieć przynajmniej jeden gatunek bambusa, który jest w stanie wytrzymać polskie mrozy. Skutecznie zastąpią nasz żywopłot, eliminując problem kolców i ciągłego przycinania w sezonie. Gatunki, które najlepiej radzą sobie w naszym klimacie to: fargesia rdzawa, fargesia olbrzymia i fylostachys Bisseta. Mimo iż bambus nie wymaga pielęgnacji, to potrzebuje pewnej ochrony przed większym mrozem. Warto zainwestować w agrowłókninę i okryć go nią pod warunkiem, że nie jest to bambus służący za żywopłot, który otacza naszą działkę. Dużo łatwiej zadbać o jego długowieczność, gdy stanowi tylko element estetyczny ogrodu i zajmuje do kilku metrów kwadratowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *