DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu

Opłata za prąd – ryczałt czy prognoza?

Elektrownie
źródło: http://www.carpatiabiznes.pl/photos/news/847/foto.jpg

Ustawy zmieniają się często jak nasi ministrowe. W ubiegłym roku zmienione zostały zasady opłacania rachunków za prąd elektryczny. Zrezygnowano z prognozy, która na dobrą sprawę wcale nie zniknęła całkowicie z rynku. Prawo jest prawem, ale mając swój biznes można niektóre rzeczy dostosowywać pod siebie jeśli tylko się dobrze pokombinuje. W przypadku rachunków zmiennych, czyli zużycia surowców takich jak woda, energia elektryczna czy gaz możliwości opłat i taryf jest najwięcej.

Płać tak jak chcesz

Prawo pozwala nam płacić rachunki w taki sposób w jaki nam odpowiada. Nie dotyczy to kwoty opłat a sposobu ich uiszczania. Do wyboru mamy prognozę, o której wcześniej pisałem oraz ryczałt. Są też nieco inne systemy opłat, na które nasz dostawca surowca wcale nie musi się godzić. Na dobrą sprawę każdy z was może w dowolnym momencie napisać do swojego dostawcy prądu o zmianę systemu płacenia. Jeżeli występuje u was prognoza i płacicie rachunki bez konkretnego poświadczeni zużycia energii możecie zmienić ją na ryczałt. Stały abonament nie jest najlepsza opcją zwłaszcza jeżeli sami nie macie systemu zużycia energii. A kto go ma? Firmy, które pod względem logistycznym stoją nieco wyżej od gospodarstwa domowego. Można poprosić o stałe comiesięczne rozliczanie. Jednak z doświadczenia wiem, że dostawcy energii doliczają do opłat dodatkowe sumy. W końcu wystawianie faktur co 30 dni nie jest takie wygodne. Najczęściej wybiera się opłaty 3 miesięczne. Żeby płacić za dokładnie tyle ile zużyliśmy musimy podawać stan licznika dzwoniąc do punktu obsługi klienta. Można tak robić również z licznikiem wody i gazu.

Taryfy i oferty

Opłaty za energie
źródło: http://g5.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/998000/998314-energetyka-energia-elektryczna-657-323.jpg

Są jeszcze inne metody na obniżenie rachunków za prąd, które daje nam niemal każdy dostawca energii. Taryfy, czyli czasowe zredukowane opłaty za okres, w którym korzystamy z prądu nie są opłacalne wszędzie. Najpopularniejsza z nich naliczana jest w nocy. Od godziny 20 do 6-7 rano zużyta energia kosztuje znacznie mniej niż w dzień. Trzeba pamiętać, że dostajemy coś za coś. Analogicznie tańszy prąd w nocy będzie droższy w dzień. Łamiąc zasadę korzystania z energii głównie wieczorem możemy podnieść swoje opłaty zamiast je redukować. Niedługo najlepszym sposobem na tańsze rachunki energetyczne będzie wybranie oferty jednego z dostawców energii odnawialnej. Farmy wiatrowe raczej nigdy nie będą konkurencyjne dla elektrociepłowni, ale ich tania praca zapewni wielu gospodarstwom domowym niższe opłaty. Nie każdy z tego skorzysta ponieważ nie wszędzie parki wiatrowe są opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *