Intrygujące rośliny
Poszukując nowych roślin do ogrodu, zwykle zwracamy uwagę na ich dekoracyjność, zastosowanie i wymagania. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele gatunków nawet pospolitych roślin odznacza się szczególnymi, a ukrytymi właściwościami. Dopiero po zgłębieniu wiedzy botanicznej lub wyjątkowo uważnemu przyjrzeniu się, możemy dostrzec ich osobliwość.
Wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek to obok leszczyny najwcześniej kwitnący krzew krajowy. Purpurowo-różowe i karminowo-czerwone kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści, w lutym-marcu. Niekiedy zdarza się, że wawrzynek zakwita jesienią, a jeśli zima jest lekka, kwiaty utrzymują się aż do wiosny. Owoce dojrzewają w czerwcu-lipcu. Ciekawe, że wszystkie części rośliny są trujące dla ssaków, natomiast ptaki mogą je zjadać bez zgubnych konsekwencji. Dla człowieka dawka śmiertelna trucizny zawarta jest w 10-12 owocach. Nawet intensywny zapach kwiatów może wywołać u wrażliwych osób ból głowy i nudności. Mimo potencjalnego niebezpieczeństwa, krzew ten jest chętnie sadzony w ogrodach (raczej prywatnych niż publicznych). Wawrzynek rośnie dobrze na glebie kwaśnej, próchnicznej, w miejscach zacienionych. W warunkach naturalnych objęty jest ochroną.
Szachownica kostkowata
Szachownica kostkowata to roślina cebulowa objęta ścisłą ochroną w naturalnych warunkach wilgotnych łąk i podmokłych zarośli. W ogrodach Europy uprawiana jest od końca XVI wieku. Na łodydze o wysokości ok. 20-30 cm wyrastają wiosną zwykle pojedynczo lub w parze (rzadziej), dzwonkowate kwiaty, które pokryte są rysunkiem w kolorze biało-purpurowym lub biało-fioletowym, przypominającym szachownicę. Geometryczny wzór na płatkach kwiatu jest czymś naprawdę wyjątkowym w świecie roślin. Szachownica wyrasta z małych cebul o średnicy do 2 cm, które należy sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych, ale zawsze bardzo wilgotnych. Uprawiana w dobrych warunkach może nas cieszyć przez wiele lat, ponieważ jest to gatunek długowieczny.