Remont mieszkania – czy trzeba zgłaszać administracji?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że niektóre prace remontowe w mieszkaniu wymagają odpowiednich zezwoleń i dokumentów z urzędów. Kiedy należy wystąpić o zgodę na remont w administracji albo u zarządcy budynku? Jak wygląda cała procedura?
Zanim podejmiemy jakiekolwiek zmiany i prace, najpierw należy dokładnie przeczytać regulamin wspólnoty mieszkaniowej, by uniknąć kar ustawowych. Może się bowiem zdarzyć, że właściciel budynku zobowiązuje mieszkańców do powiadomienia zarządu o planowanym remoncie w mieszkaniu. Brak zgody na remont i niedokonanie stosownego zgłoszenia naraża nas na konsekwencje prawne w postaci 5 tysięcy złotych grzywny i nakazu przywrócenia stanu pierwotnego lokalu. Jeśli nie wiemy, jak interpretować zapisy w regulaminie wspólnoty lub spółdzielni, poprośmy o wyjaśnienie zarządcę nieruchomości. Powinien on znać wszystkie przepisy, jakim podlegają mieszkańcy danego budynku.
Rynek nieruchomości (kliknij) rządzi się swoimi prawami. Następny krok to sprawdzenie listy prac zawartych w prawie budowlanym. Ustawodawca uszczegółowił prace, na które trzeba uzyskać odpowiednie zgody i dokumenty. Zawarto też informacje, kiedy wystarczy samo zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia remontu do urzędu. Jeśli nasze mieszkanie kupiliśmy w zabytkowej kamienicy, musimy się też liczyć z tym, że niektóre prace remontowe mogą wymagać zgody konserwatora zabytków, co wydłuża czas trwania remontu.
Większość prac, które dotyczą tylko wnętrza mieszkania i nie wpływają na wygląd czy funkcjonowanie całego bloku, można przeprowadzić bez występowania o jakąkolwiek zgodę wspólnoty. Nie jest to jednak regułą, np. spółdzielnia może zapisać w regulaminie, że stolarka okienna może być wymieniona tylko w określonym kolorze, by nie zmieniać znacząco ogólnego wyglądu nieruchomości. Prawo remontowe wymienia kilka typów prac budowlanych, m.in. remonty, przebudowy i konserwacje. W przypadku konserwacji i remontów (np. malowania ścian) zazwyczaj nie są wymagane żadne zgody, gdyż te działania polegają na dbałości o bezpieczeństwo i dobry stan techniczny mieszkania.
W przypadku przebudowy natomiast dochodzi do zmiany parametrów technicznych i użytkowych nieruchomości, np. modyfikacji instalacji technicznych, zmiany układu pomieszczeń w mieszkaniu. Dlatego jeśli chcemy wyburzyć ściankę między dwoma pokojami, będziemy musieli wystąpić o zgodę na budowę. Dla niektórych jest to zaskakujące. Pozwolenie na budowę nie dotyczy tylko zamiaru budowania domu, ale też odnosi się do prac przeprowadzanych w już istniejącym mieszkaniu. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak zakwalifikować prace, które planujemy wykonać w mieszkaniu, to dokonajmy w starostwie zgłoszenia planowanych prac i odczekajmy trzydzieści dni z rozpoczęciem zmian w lokalu.