poradniki

Kraków – miasto, w którym chciałbyś zamieszkać

Tętniący życiem w wakacje i czarujący zimą, taki jest Kraków. Miasto królów i jedno z popularniejszych miejsc turystycznych na mapie polski dla obcokrajowców. Dawniej centrum nauki i rozwoju kulturalnego. Dla turysty Kraków jest miejscem szczególnym ze względu na spotkania z historią, piękne widoki i mnogość atrakcji współczesnych. Dla mieszkańców to miejsce, w którym nie można się nudzić.

Życie w ładnym mieście

widokówka z rynkiem krakowa
źródło: https://pixabay.com/

Dlaczego akurat to miasto? Bo jest ładne. Taką odpowiedź słyszy się od wielu studentów, którzy postanowili, że po skończeniu swojej nauki na tamtejszych uniwersytetach zostają w Krakowie na stałe. Zeszłoroczny wyjazd wakacyjny do tego miasta utwierdził mnie w przekonaniu, że Ci ludzie mają racje. Mieszkańcy Krakowa są dumni z tego, że żyją w tak pięknym miejscu. Budownictwo sprzed wieku jest zachowane w nienagannym stanie i regularnie odnawiane, gdy jest taka potrzeba. W końcu turystyka to jeden z głównych dochodów metropolii. Fenomenalne centrum robi wrażenie nawet po wielu latach życia w grodzie Kraka. Dojazd autobusami lub tramwajem do głównego placu i zamku zajmuje kilka minut. Na transport nie trzeba długo czekać. Z dworca PKP połączonego z PKS do centrum jest nie więcej niż 15 minut drogi na piechotę. Jeśli jesteśmy już przy komunikacji miejskiej, to powiedzmy sobie o kosztach życia i poszukiwaniu mieszkania.

Wszystko zależy od luksusów i lokalizacji

Duże polskie metropolie funkcjonują na tych samych zasadach wynajmu i sprzedaży mieszkań. Im dalej od centrum, im gorszy dojazd i mniejszy metraż tym cena leci w dół. Znalezienie sobie lokalu poniżej 1000 złotych miesięcznie za wynajem będzie bardzo proste. Zwykle są to kawalerki o metrażu od 21-31 m2 lub pokoje w jeszcze niższych cenach. Podobnie jak stolica ofertę ma na  wynajem mieszkań Kraków (sprawdź). Są to mieszkania dla studentów w bardzo atrakcyjnej cenie bez kaucji. Najwięcej ofert znajdziemy w dzielnicy Prądnik Czerwony – Nowa Huta, Przylasku oraz na Podgórzu Duchackim – Rybitwy. Warto rozważyć również dzielnice Łagiewniki – Tyniec ze względu na niezłe połączenia z centrum. Rekordowa liczba ogłoszeń dotyczy Starego miasta, które opiera się przede wszystkim o lokale pod działalność gospodarczą. Typowy czynsz mieszkaniowy oscyluje w granicach 350-450 złotych.

Przeczytaj koniecznie:  AGD do zabudowy, czyli nowoczesna kuchnia

Wypoczynek i zabawa po pracy

widok z lotu ptaka na żółte parasole ulicznych knajpek na Krakowskiej starówce
źródło: https://pixabay.com/

Młodzi ludzie szukają dla siebie miejsca do życia, które oferowałoby wiele atrakcji i form spędzania wolnego czasu po pracy. Bezsprzecznie Warszawa, Kraków oraz Wrocław wpasowują się w definicję takiego miejsca. Gigantyczna ilość lokali gastronomicznych, klubów i rozmaitych atrakcji dla par i singli sprawiają, że życie w Krakowie ciągle zaskakuje czymś nowym. Osoby aktywne fizycznie mogą przebierać w klubach fitness. Nie brakuje tras do biegania, wśród których najbardziej popularne znajdują się u brzegu rzeki Wisły. Nowo powstała hala sportowa mieszcząca 30 tysięcy osób zapewnia wysokiej jakości widowiska sportowe i koncerty zagranicznych gwiazd przez cały rok. Do tego dochodzą imprezy na otwartym powietrzu organizowane w centrum.

Kraków to jedno z najlepszych miejsc do zamieszkania dla młodych ludzi, którzy zaczynają swoje życie zawodowe. Także pary i kilkuosobowe rodziny znajdą tam mieszkanie do wynajmu lub zakupu dla siebie. Perspektywy zawodowe i atrakcje dostępne po pracy plasują stolicę małopolski w ścisłej czołówce miast do osiedlenia od zaraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *