Czy ogrzewanie ekogroszkiem się opłaca?
Możemy znaleźć wielu zwolenników i nie mniej przeciwników instalowania pieców C.O. opalanych ekogroszkiem. Zwolennicy dostrzegają względną opłacalność tego opału, a oponenci dowodzą, że ten sposób ogrzewania jest przestarzały i ma niewiele wspólnego z ekologicznością. Z odmienności tych dwóch stanowisk powstaje pytanie: czy opłaca się inwestować w instalację pieca na eko groszek?
Jeżeli zamierzamy kupić nowy piec na ekogroszek, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę potrzeby grzewcze naszego domu. Moc kotła powinna być bardzo dokładnie dopasowana do ilości i wielkości pomieszczeń, które zamierzamy ogrzać. Specjaliści przyjmują zasadę, że stare domy z cegły, bez termomodernizacji, potrzebują ok. 100 W mocy na każdy metr powierzchni. Oczywiście im nowszy i lepiej ocieplony jest budynek, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na ciepło. Wybierając model pieca powinniśmy również uwzględnić to jaką temperaturę chcielibyśmy mieć w domu. W sprzedaży dostępne są piece z różnymi rodzajami sterowników – dla początkujących użytkowników najlepsze będą sterowniki automatyczne, a dla zaawansowanych dwustanowe. Ceny kotłów tego rodzaju kształtują się na poziomie od 5 do ponad 15 tys. złotych.
Cena ekogroszku
Ekogroszek to wysokokaloryczne paliwo węglowe o niskiej zawartości siarki. Tona tego węgla kosztuje od 600 do 900 złotych. Rozbieżności w cenie biorą się przede wszystkim z różnic w kaloryczności węgla i w cenach opału w poszczególnych regionach kraju. Pamiętajmy, że tańszy produkt może mieć niższą kaloryczność, dlatego wynikające z takiego zakupu oszczędności są bardzo pozorne.
Zaletą ekogroszku jest wysoka sprawność spalania, która gwarantuje niski koszt wytworzenia ciepła. Dla przykładu – kocioł o mocy 15–25 kW spala około 1,5–2 kg ekogroszku na godzinę. Przy takim zużyciu, do ogrzania domu w trakcie sezonu grzewczego będziemy potrzebowali około 4-5 ton tego paliwa. Ekogroszek można kupić w składach opału albo marketach budowlanych – Eko groszek pakowany w poręczne 25 kilogramowe worki dostępny jest m.in. w ofercie marketu budowlanego Nomi.
Wady i zalety ekogroszku
Zaletami ekogroszku, oprócz niskich kosztów wytworzenia ciepła, jest niemal bezobsługowe działanie pieca. Wystarczy wsypać groszek do podajnika raz na kilka dni, a sterownik będzie samodzielnie dozował jego dostarczanie. Oczywiście nie możemy zapominać o regularnym czyszczeniu kotła.
Przeciwnicy eko-groszku zauważają, że przedrostek eko jest bardzo mylący. Co prawda jest to węgiel odsiarczony, ale wciąż pozostaje węglem. Biorąc pod uwagę politykę UE dążącą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, możemy się spodziewać, że z czasem będziemy odchodzić od tego rodzaju paliwa na rzecz bardziej ekologicznych sposobów ogrzewania.