Płytki gresowe – jakie wybrać?
Dlaczego warto wybierać gresy jako okładzinę podłogową? Przede wszystkim z takich powodów, że są materiałem mniej nasiąkliwym niż terakota, mają jednolitą strukturę i nawet po obtłuczeniu nie zmieniają koloru. Poza tym są bardzo twarde, wytrzymałe na ścieranie i mrozoodporne, stąd nadają się zarówno do wnętrz budynków, jak i na zewnątrz, np. na tarasy czy balkony.
Do garażów, kotłowni czy pomieszczeń gospodarczych polecane są gresy techniczne. Tego typu gresy nie są podatne na ścieranie i charakteryzują się dużą odpornością na działanie środków chemicznych, np. kwasów czy zasad. Niektóre gresy techniczne wymagają jednak impregnacji, która zabezpiecza wierzchnią warstwę płytek (chroni ich kolor i fakturę).
Gresy występują w trzech rodzajach:
- gresy szkliwione,
- gresy polerowane,
- gresy techniczne.
Gresy szkliwione i polerowane wyróżniają się znacznymi walorami estetycznymi i są zwykle wybierane jako wykończenie podłóg czy ścian do wnętrz budynków. Gresy techniczne były pierwszym z rodzajów gresów rozpowszechnionych w naszym kraju. Ze względu na metodę produkcji w ich strukturze można zauważyć na powierzchni płytki charakterystyczne ziarna (tego typu gresy mają chropowatą fakturę). Gresy techniczne występują w trzech rodzajach powierzchni wykończenia: naturalnym, polerowanym i o podwyższonych parametrach antypoślizgowych.
Płytki gresowe mogą być barwione w masie, jednak ich najbardziej popularne i jednocześnie najtańsze kolory – szary i beżowy – wynikają z normalnej barwy, na jaką płytki są wypalane. Gresy techniczne wybierane są do pomieszczeń, w których liczy się nie tyle wygląd, co parametry techniczne. Najbardziej znanymi producentami gresu są takie marki, jak: Cersanit, Ceramika Paradyż, Opoczno, Stargres, Kwadro Ceramika, Vinderen. W sklepie budowlanym NOMI można znaleźć wiele produktów z kategorii gresy – w różnych rodzajach i przedziałach cenowych.