Ligustr pospolity
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to gęsto ugałęziony krzew liściasty i jedna z najpopularniejszych roślin wykorzystywana do sadzenia miejskich żywopłotów. Pod względem pokroju i budowy liści przypomina bukszpan wiecznozielony. Tworzy krzewy z wiotkimi, nieregularnie rozmieszczonymi gałęziami. Wyrasta od dwóch do trzech metrów. Co warto wiedzieć na temat ligustru i jak go podcinać?
Ligustr na żywopłot
Ligustr pospolity ma niewielkie, częściowo zimozielone, skórzaste liście. Kwitnie na biało, a jego kwiaty zbierają się w gęste, szczytowe wiechy, które przypominają kwiatostany lilaka. Są one jednak mniejsze, a pojedyncze kwiaty drobniejsze. Ligustr kwitnie od czerwca do końca lipca. Miejsce kwiatów zajmują później dekoracyjne owoce – małe, kuliste, błyszczące, czarne jagody, które mogą utrzymywać się na krzaku przez całą zimę, analogicznie jak liście. Trzeba jednak uważać, bo owoce ligustru, chociaż dla zwierząt i ptaków stanowią cenne pożywienie, to dla ludzi są lekko trujące.
Typowy ligustr pospolity nie zachwyca wyglądem i urodą, ale na uwagę zasługują jego inne odmiany, np. ‘Atrovirens’ o bardziej uporządkowanym pokroju, wzniesionych gałęziach i jajowatych, błyszczących, skórzastych liściach oraz ‘Lodense’ – odmiana bardzo niska, osiągająca tylko pół metra wysokości, której liście w okresie późnej jesieni przebarwiają się na czerwono, a większość z nich zostaje na gałązkach przez całą zimę.
Ligustr wymaga dużo światła, ale jest odporny na suszę, mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Lubi gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, dość żyzne, ale może rosnąć na innych rodzajach gleb. Nie służą mu gleby gliniaste, nieprzepuszczalne. Wielką zaletą ligustru jest jego zastosowanie, a mianowicie świetnie nadaje się na formowane żywopłoty, bo dobrze znosi cięcie. Często widzimy go jako krzew parkowy służący do formowania szpalerów czy tworzenia zielonych zasłon. Mając ligustr w swoim ogrodzie, nie bójmy się eksperymentować – zakupmy nożyce do żywopłotu (kliknij) i uformujmy piękny zielony mur albo ogrodową rzeźbę.