OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe szklarnie/ogrody zimowe werandy i balkony zielone aranżacje

Rozmnażamy iglaki

Rozmnażamy iglakiRozmnażanie krzewów iglastych wymaga dużo cierpliwości. Aby z nasion wyrosły zdrowe, mocne rośliny, należy delikatne siewki pielęgnować starannie przez kilka lat. Trochę szybciej wyhodujemy nowe rośliny z sadzonek. Pozyskujemy je wyłącznie z wierzchołkowych części pędów, które nie są już bardzo miękkie, ale jeszcze niezupełnie zdrewniałe. Jak rozmnażać iglaki? O czym pamiętać?

Jak prawidłowo rozmnażać iglaki?

Żywotnik zachodni, czyli tuja w ogrodzie.
Żywotnik zachodni, czyli tuja w ogrodzie.

Sadzonki krzewów liściastych otrzymuje się poprzez odcięcie części pędów, natomiast sadzonkę rośliny iglastej należy oderwać od pędu. Powstanie w ten sposób języczek skórki, na którym mocno rozwiną się korzenie.

Podłoże dla sadzonek powinno być przepuszczalne, dlatego zwykłą ziemię ogrodową należy wymieszać z piaskiem. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w warunkach szklarniowych lub na parapecie okiennym. Pędy posadzone w doniczce należy przykryć przezroczystą folią lub szklanym słoikiem i systematycznie wietrzyć. Od lata do jesieni sadzonki powinny wytworzyć mocny system korzeniowy. Na zimę młode rośliny przenosimy do chłodnego pomieszczenia, gdzie nie będą narażone na mróz, a wiosną możemy posadzić je w ogrodzie.

Cis pospolity.
Cis pospolity.

Zasady, o których trzeba pamiętać, rozmnażając iglaki:

1. Sadzonek nie należy odcinać od pędu, ale oderwać;

2. Sadzonki umieszczamy w piaszczystej ziemi i podlewamy;

3. Przykrycie słoikiem zapewni roślinom ciepło i wilgotne powietrze;

4. Sadzonki należy wietrzyć, zdejmując słoik.

Dzięki rozmnażaniu drzewek iglastych, możemy cieszyć się pięknem ogrodu porośniętego cisami, żywotnikami, cyprysikami, choinkami, jałowcami, jodłami, świerkami czy sosnami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *