OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe szklarnie/ogrody zimowe werandy i balkony zielone aranżacje

Rozmnażamy iglaki

Rozmnażamy iglakiRozmnażanie krzewów iglastych wymaga dużo cierpliwości. Aby z nasion wyrosły zdrowe, mocne rośliny, należy delikatne siewki pielęgnować starannie przez kilka lat. Trochę szybciej wyhodujemy nowe rośliny z sadzonek. Pozyskujemy je wyłącznie z wierzchołkowych części pędów, które nie są już bardzo miękkie, ale jeszcze niezupełnie zdrewniałe. Jak rozmnażać iglaki? O czym pamiętać?

Jak prawidłowo rozmnażać iglaki?

Żywotnik zachodni, czyli tuja w ogrodzie.
Żywotnik zachodni, czyli tuja w ogrodzie.

Sadzonki krzewów liściastych otrzymuje się poprzez odcięcie części pędów, natomiast sadzonkę rośliny iglastej należy oderwać od pędu. Powstanie w ten sposób języczek skórki, na którym mocno rozwiną się korzenie.

Podłoże dla sadzonek powinno być przepuszczalne, dlatego zwykłą ziemię ogrodową należy wymieszać z piaskiem. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w warunkach szklarniowych lub na parapecie okiennym. Pędy posadzone w doniczce należy przykryć przezroczystą folią lub szklanym słoikiem i systematycznie wietrzyć. Od lata do jesieni sadzonki powinny wytworzyć mocny system korzeniowy. Na zimę młode rośliny przenosimy do chłodnego pomieszczenia, gdzie nie będą narażone na mróz, a wiosną możemy posadzić je w ogrodzie.

Cis pospolity.
Cis pospolity.

Zasady, o których trzeba pamiętać, rozmnażając iglaki:

1. Sadzonek nie należy odcinać od pędu, ale oderwać;

2. Sadzonki umieszczamy w piaszczystej ziemi i podlewamy;

3. Przykrycie słoikiem zapewni roślinom ciepło i wilgotne powietrze;

4. Sadzonki należy wietrzyć, zdejmując słoik.

Dzięki rozmnażaniu drzewek iglastych, możemy cieszyć się pięknem ogrodu porośniętego cisami, żywotnikami, cyprysikami, choinkami, jałowcami, jodłami, świerkami czy sosnami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *