Żywopłoty we wzorki
Strzyżone żywopłoty coraz częściej wyznaczają granice ogrodów. Są wspaniałą wizytówką właścicieli: świadczą o ich dbałości o wygląd otoczenia, a zarazem o pracowitości – cóż, wymagają szczególnie starannej pielęgnacji i częstego przycinania. Coraz chętniej wybieranymi na żywopłot roślinami są różnobarwne odmiany krzewów i drzew, które tworzą kolorowe „żywe” murki.
Kolorowy murek z roślin
W krajach zachodnich, gdzie mury z zielonych roślin zdążyły już się znudzić, nastała moda na żywopłoty z kilku rodzajów krzewów o różnych barwach liści. Są to tzw. żywopłoty tapetowe. W jednym szpalerze sadzi się różne odmiany roślin o odmiennym ubarwieniu, by żywopłot wyglądał z oddali jak kolorowy „żywy” murek. Dzięki regularnemu cięciu roślin powstaje gęstwina gałęzi o mozaikowej fakturze. Takie kolorowe ogrodzenia są bardzo popularne w Holandii. Holendrzy tworzą je z zimozielonych gatunków zarówno liściastych – bukszpanu, ostrokrzewu, laurowiśni, skimii (te w Polsce mogą przemarzać – zwłaszcza w centralnej i wschodniej części kraju), jak i iglastych, np. tui i cisów. Równie atrakcyjne kompozycje można uzyskać z roślin, które dobrze rosną i zimują u nas, np. łącząc odmiany iglaków o zielonych i złocistych igłach z ognikiem albo bukiem (jego brązowe liście utrzymują się na gałęziach aż do wiosny).
Rośliny na wzorzyste żywopłoty
Barwne ogrodzenia można również tworzyć z krzewów tracących liście na zimę. Do tego typu roślin należą m.in. ligustr, tamaryszek, róża pomarszczona, modrzew oraz kolorowe odmiany berberysów, leszczyn, dereni czy śliwy ałyczy. Tapetowe żywopłoty są zazwyczaj niezbyt wysokie, ale za to szerokie, żeby ich desenie można było podziwiać nie tylko z boku, ale i od góry. Polecane są szczególnie do małych przedogródków.