Radosna świeżość
Kolory żółty i zielony to idealna kombinacja barw na radosne wiosenne rabaty. Wspaniały duet, doskonały dla ogrodowych aranżacji! To nie przypadek, że większość roślin witających wiosnę na zielonym tle liści prezentuje swe kwiaty w różnych odcieniach koloru żółtego. Ranniki, pierwiosnki, narcyzy czy mniszek opracowały tę samą strategię – zwrócić na siebie uwagę. Żadna barwa nie odbija tak mocno promieni słonecznych jak żółta na zielonym tle.
Żółty i zielony – para doskonała
Sam kolor zielony daje wrażenie spokoju i harmonii, a kolor żółty promieniuje pogodą i ciepłem. W połączeniu obydwa kolory uzupełniają się, tworząc wyjątkową parę. Ożywiają otoczenie, a po długich tygodniach zimy roztaczają wokół dobroczynną odświeżającą aurę. Nie bez powodu budzący radość żółto-zielony duet pojawia się często w naszych mieszkaniach, gości w świecie mody i oczywiście zdobywa także ogrody.
Zielono-żółte odcienie mają dla ogrodowych aranżacji ogromne znaczenie. W małych ogrodach jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Powierzchnie obsadzone żółto-zielonymi roślinami wydają się większe, a pod wpływem wesołych, wiosennych kolorów ożyje każdy zakątek, nawet najciemniejszy fragment ogrodu. Wiele roślin ogrodowych wykorzystuje odświeżające działanie obydwu barw do podkreślenia swoich walorów. Niektóre łączą nawet w swych kwiatach barwę zieloną z żółtą.
Kwiaty tulipanów odmiany ‘Spring Green’ pysznią się żółtymi płatkami z wyraźnym zielonym paskiem pośrodku. Przywrotnik i wilczomlecze oczarowują efektowną mieszanką żółtych i zielonych odcieni okrywających różne części roślin, tworząc pełną życia efektowną całość. Zwolennicy niezwykłości z pewnością zachwycą się roślinami o zielonych kwiatach. Nadają one rabacie niepowtarzalny, może trochę ekstrawagancki, ale tchnący świeżością wygląd. Kolor zielony powstaje z połączenia barwy niebieskiej z żółtą. Wrażenie rześkości wzrasta wraz ze zwiększaniem się ilości barwy żółtej. Pięknym przykładem takiego efektu są lśniące zielono-żółte kwiaty tytoniu ozdobnego ‘Lime Green’ i cynii ‘Envy’.