AGD poradniki

AGD oszczędniejsze niż praca ręczna?

Niektóre z urządzeń AGD potrafią oszczędzać lepiej niż perfekcyjna pani domu. Natomiast inne wcale nie są tak ekonomiczne i ekologiczne jak myślimy. O ekologi urządzeń AGD decyduje ilość domowników. A przy 2-3 osobowej rodzinie jedynym wartym zakupu sprzętem jest lodówka z zamrażarką i kuchenka bądź płyta z palnikami do gotowania. Reszta urządzeń musi być dobrze przemyślana. I takie przemyślenie dziś wysnujemy.

Zmywarka – komu się opłaca?

naczynia
źródło: https://pixabay.com/pl/

Już mówię komu się nie opłaca. Wierzcie lub nie, ale rodzina 2+1 choćby gotowała i jadła więcej niż średnia nakazuje nie oszczędzi pieniędzy na zmywarce. Zanim ten sprzęt zwróci się finansowo miną lata. Singiel i zmywarka, to wręcz burżuazja ze względu na nieopłacalność włączania jej dla kilku talerzy i garnków. Żeby włączenie zmywarki było opłacalne należy umieścić tam około 15 talerzy, 3-4 komplety sztućców, kilka garnków i około 10 szklanek lub kubków. Takie ilości zbierają się tylko w święta lub gdy w domu mieszka od 5 osób w górę. Oznacza, to że ekonomia zmywarki nie jest wcale dla każdego. Zużycie wody i energii elektrycznej również jest sprawą kontrowersyjną. Wątpię by standardowe zmywanie zużywało więcej niż 2 litry. Chociaż złe nawyki odkręcania wody na stałe pokazują jak człowiek utrudnia sobie życie i jest coraz bardziej leniwym stworzeniem.

Pralka numer jeden opłacalności

opcje
źródło: https://pixabay.com/pl/

Gdyby ktoś napisał plebiscyt na najbardziej potrzebny sprzęt AGD niezależnie od wielkości rodziny pralka wygrała by w cuglach. Mając standardową ilość ubrań zwykle po tygodniu zbiera się niemała sterta brudnej bielizny, koszulek, spodni i bluz bądź swetrów. Najlepsze jest, to że ekologiczne programy prania mogą trwać tylko 15 minut i zużywać bardzo mało wody i prądu. Gdy ubrania nie są super brudne taki czas w zupełności wystarczy na ich pranie. Zresztą ubłocone lub mocno zabrudzone ciuchy lepiej zawsze namoczyć w płynie. A po namoczeniu wystarczy dosłownie chwila prania. Tym samym pralki wygrywają i przydadzą się każdemu niezależnie od wielkości rodziny.

Urządzenia do gotowania – kwestia zdrowia ważniejsza

Krzywdzącym byłoby stwierdzenie, że piekarnik to rzecz zbędna w dobie kuchenki mikrofalowej lub smażeniu na patelni z teflonem. Pieczenie pomimo długiego czasu trwania jest jednym ze zdrowszych sposobów przyrządzania na przykład mięs. I co ważne nie wymaga od nas ciągłego stania przy piekarniku. Dlatego kuchenka z piekarnikiem lub sam piekarnik do zabudowy uznaję za sprzęt warty zakupu zwłaszcza pod kątem zdrowia. To samo tyczy się elektrycznego grilla, który kupicie już za 100 złotych.

piekarnik
źródło: https://pixabay.com/pl/

Właściwie ten temat mógłby być znacznie dłuższy. O ekonomi i ekologi sprzętu AGD można rozpisywać się długo. Podobno w zeszłym roku sprzedano dużo więcej kuchenek, lodówek i pralek niż w latach poprzednich. Rynek nie ma na co narzekać. Domy stają się nowocześniejsze. Ale nie zawsze nowoczesność idzie z oszczędnością i ekologią. Nawet pomimo wyboru programu EKO, czasem lepiej zrobić daną czynność w sposób tradycyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.