OGRÓD rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe werandy i balkony

Oleandry

OleandryKwitnący oleander jest symbolem śródziemnomorskiego lata. Dobrane, dobrze pielęgnowane odmiany tego pięknego krzewu sprawią nam dużo radości. Oleander jest jedną z najładniejszych, najbardziej cenionych roślin uprawianych w pojemnikach. Popularność zawdzięcza niestudzonemu kwitnieniu przez całe lato i nieodpartemu urokowi krzewu śródziemnomorskiego o pojedynczych lub pełnych kwiatach w kolorach różowym, czerwonym, łososiowym, morelowym, żółtym i białym. Wspaniale kwitnący, prowadzony jako drzewko oleander na pewno będzie ozdobą letniego tarasu. 

Co warto wiedzieć o oleandrach?

OleanderWiele odmian oleandra rozrasta się bardzo szybko w bujnie kwitnące okazy dwumetrowej wysokości. Na dużym tarasie można zgromadzić sporą kolekcję różnych odmian. Jeżeli dysponujemy niedużą powierzchnią albo ograniczonym miejscem do zimowania, starajmy się wybierać rośliny wolno rosnące. Są to przeważnie odmiany o różowych kwiatach, np. ‘Minouche’ czy ‘Rosa Bartolini’.

Oleander w różowym kolorzeAby oleander mógł zadomowić się u nas i co roku na nowo cieszyć nas swymi kwiatami, potrzebuje starannej pielęgnacji. Ciepłe, słoneczne stanowisko sprzyja zdrowemu rozwojowi i obfitemu kwitnieniu krzewu. Najlepsze, zwłaszcza dla odmian o pełnych kwiatach, są miejsca zadaszone, osłonięte przed deszczem. Oleander lubi wapń, dlatego bardzo odpowiada mu twarda woda, jaką przeważnie dostarczają nam zakłady wodociągowe, oczywiście nie prosto z kranu. W gorące dni lata roślina potrzebuje bardzo dużo wody. Oleandra nie można właściwie przelać, ponieważ toleruje wilgoć w podłożu i nie przeszkadza mu nawet woda wypełniająca spodek pod doniczką.

Do sadzenia najlepsza jest zwykła ziemia ogrodowa, wzbogacona sporą dawką wapna, albo mieszanka dla roślin doniczkowych. Do dokarmiania oleandrów najlepiej użyć nawozu o przedłużonym działaniu, oddającego roślinom substancje odżywcze przez 5-6 miesięcy, czyli przez cały sezon kwitnienia. Nawóz ten rozsypuje się na wiosnę na wierzchu bryły korzeniowej i przykrywa ziemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *