Jaśmin
Jaśmin (Jasminum), mylony u nas powszechnie z jaśminowcem, to pnącze lub krzew uprawiany w naszym klimacie głównie w oranżeriach lub jako domowa roślina ozdobna. Najwytrzymalszy ze wszystkich jaśminów jest jaśmin zimowy, ale i on ma bardzo delikatne kwiaty. Krzew ten zrzuca liście na zimę, a na jego nagich pędach wczesną wiosną pojawiają się żółte kwiaty. W Polsce ten gatunek jest mało znany. Można spróbować go sadzić w południowo-zachodnich rejonach kraju, najlepiej przy północnej lub zachodniej ścianie, gdzie nie występują szybkie zmiany temperatur, okrywając na zimę zarówno korzenie, jak i pędy.
Jaśmin zimowy
Jaśmin zimowy nie przyczepia się sam do podpór, dlatego też trzeba go przywiązywać sznurkiem ogrodniczym do kratownicy, po której ma się piąć. Wymaga corocznego przycinania po przekwitnięciu. Ścinamy wszystkie stare, podeschnięte lub rzadkie pędy i przycinamy te, które kwitły. Pozostawiamy młode pędy, które będą lepiej kwitły w następnym roku. Jeśli zapomnimy o cięciu, w następnym roku trudno będzie usunąć plątaninę starych pędów.
Ciekawostką jest to, że gałązki jaśminu przeznaczone do wazonu będą stały dłużej, jeśli zaraz po ścięciu włoży się 2,5 cm końców ich łodyg do wrzątku na minutę. Potem dopełniamy dzbanek z wrzątkiem zimną wodą i pozostawiamy w nim jaśmin jeszcze przez godzinę, zanim użyjemy go do kompozycji w bukiecie.
Jaśmin może być alternatywą dla powojników czy róż, ale może też być uprawiany w kompozycji z innymi pnączami, urozmaicając ją zielonymi pędami i białymi kwiatami. Jaśmin można rozmnażać przez sadzonkowanie, przygotowując sadzonki na początku lipca. Jeśli potrzebujemy niewiele roślin, możemy też rozmnażać jaśmin przez odkłady.