OGRÓD ogrody i trawniki

Jak pozbyć się kreta z działki?

Jak pozbyć się kreta z działki?

W ogrodach podejmowana jest walka z kretem, często niehumanitarna. Należy pamiętać, że kret europejski jest pod częściową ochroną. Po preparaty chemiczne warto zatem sięgać w ostateczności. Najlepiej wypłoszyć kreta bezkrwawymi metodami. Nie ma jednego uniwersalnego i szybkiego sposobu na pozbycie się kreta z ogrodu. Jest to trudne, zwłaszcza jeżeli ma on odpowiednią ilość pożywienia. Kret wypłoszony z jednego miejsca przenosi się dalej i po pewnym czasie może wrócić. Najlepiej stosować jednocześnie kilka metod, by odstraszyć kreta i sprawić, by bezkarnie nie niszczył naszych ogródków i trawników.

Sposoby na kreta

Kret europejski
Kret europejski

Zdarza się, że na miejsce jednego wypłoszonego czy wyniesionego kreta przybywa inny i walka z tym małym ssakiem zaczyna się od początku. Jak sobie radzić, gdy na trawniku co rusz rosną małe kopczyki? Kret ma bardzo dobry węch, doskonały słuch i rejestruje wszystkie drgania podłoża, dlatego skuteczne jest jego odstraszanie różnymi metodami. Można wyróżnić wiele różnych sposobów walki z kretami: chemiczne, dźwiękowe, zapachowe i mechaniczne. Wśród metod chemicznych znajduje się m.in. karbid na krety i nornice. Preparat w postaci bryłek lub granulatu wkłada się do dołka, zalewa wodą i zakrywa otwór, by nieprzyjemny dla kreta zapach rozprzestrzenił się po tunelach.

Karbid na krety; źródło: nomi.pl.
Karbid na krety; źródło: nomi.pl.

Z metod zapachowych na krety wymienia się też wkładanie do nor kawałków materiałów nasączonych sokiem z czosnku lub olejkiem cynamonowym. Można też zalewać korytarze „intruza” gnojówką z żywotnika albo z bzu czarnego lub wkładać pocięte gałązki tych roślin do nor. Do zasiedlenia danego miejsca zniechęca kreta uprawa roślin o silnym zapachu, np. szachownicy cesarskiej, aksamitki, bazylii, mięty pieprzowej, komosy. Niektórzy wybierają metody dźwiękowe – metalowe lub plastikowe wiatraczki ustawione w krecich norach, butelki wkopane w korytarze albo specjalne odstraszacze dźwiękowe wydające dźwięki o częstotliwości 200-500 Hz. Inni wolą stosować metody mechaniczne, m.in. kretołapki (rura z zapadkami), potrzaski albo po prostu czatują na kreta w momencie, gdy ten wyrzuca ziemię, by go odłowić i przenieść na inny teren, gdzie zwierzę nie wyrządzi szkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.