Jak bezpiecznie i skutecznie chronić rośliny przed chorobami?
Zakładamy nasze ogrody, aby żyć w nich w zgodzie z naturą, by chociaż przez krótki czas móc cieszyć się naturalnym środowiskiem z dala od zanieczyszczonej cywilizacji. Ogrody są oazą ciszy, spokoju i piękna. To tutaj relaksujemy się po ciężkim dniu pracy, to tutaj bawią się nasze dzieci, to tutaj nasze zwierzęta odzyskują swój wigor. Jednak zdarza się, że nasze rośliny chorują. Pojawia się na nich pleśń, pokrywają się szarym nalotem czy atakowane są przez wirusy. Najczęściej jesteśmy wtedy bezsilni. Stajemy przed dylematem. Nie chcemy używać chemicznych środków ochrony roślin, a jednocześnie chcielibyśmy skutecznie i w bezpieczny sposób wyleczyć nasze rośliny.
Gdy rośliny chorują…
Od ponad 30 lat naukowcy na całym świecie prowadzą intensywne badania nad możliwościami biologicznej ochrony roślin przed chorobami, grzybami i wirusami. Poszukują środków bezpiecznych, nie zagrażających człowiekowi, roślinom i naturalnemu środowisku. Wiele badań poświęca się mikroorganizmom, które walczą z patogenami roślin. Jednak największym odkryciem ostatnich lat okazało się wykorzystanie wyciągów z niektórych roślin do zwalczania nawet najgroźniejszych chorób. Jednym z najskuteczniejszych roślinnych wyciągów jest ekstrakt otrzymywany z grejpfruta. Do rozpylania tego typu środków najlepszy jest opryskiwacz plecakowy (tutaj) albo ręczny.
Naukowcy sięgnęli do rozwiązań, które podsunęła im sama natura. Od wieków powszechnie znane są lecznicze właściwości drzew cytrusowych, a w szczególności grejpfruta. Odzwierciedlone jest to nawet w jego nazwie, która tłumaczona dokładnie z łaciny brzmi – „rajski owoc”. Po wnikliwych badaniach przeprowadzonych w wielu instytutach naukowo-badawczych okazało się, że drzewa grejpfrutowe posiadają bardzo skuteczny system obronny przed atakującymi rośliny grzybami, pleśniami i wirusami. Odpowiedzialne za to są substancje zwane bioflawonoidami, które wraz z limonenem, cytrynianem, glikozydami i ogromną dawką witaminy C mają niesamowite właściwości antybiotyczne i nie wywołują żadnych działań ubocznych. Po latach badań i tysiącach przeprowadzonych doświadczeń naukowcy nauczyli się wyodrębniać ekstrakt z pestek i pulpy grejpfrutowej. Na bazie tego ekstraktu produkuje się bardzo skuteczne, a zarazem ekologiczne środki ochrony roślin.