akcesoria ogrodowe OGRÓD

Barbecue w ogrodzie

BarbecueKiedy na dworze ciepło, słońce przygrzewa, a my cieszymy się wakacjami, warto zastanowić się nad sposobem spędzenia wolnego czasu. Wiele osób lubi relaksować się z najbliższymi, chociażby w przydomowym ogrodzie, gdzie można poleżeć na leżaku, pograć w piłkę, a nawet popływać w basenie. Ogród to także miejsce spotkań z przyjaciółmi, znajomymi i rodziną. Gdy nastaną ciepłe dni i długie wieczory, można zorganizować barbecue. O czym pamiętać, urządzając przyjęcie z grillem w roli głównej?

Grillowanie w ogrodzie

Grill
Rodzinne grillowanie

Wakacje sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu, a co za tym idzie również barbecue. Wiele osób uważa, że posiłek spożywany na zewnątrz smakuje o wiele lepiej. Zanim jednak zaprosimy znajomych na przyjęcie w ogrodzie, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu miejsca do grillowania. Nie może to być miejsce przypadkowe, gdyż ryzykujemy, że spotkanie przerodzi się w koszmar.

Po pierwsze, grill musi być ustawiony w optymalnej odległości od domu. Nie może stać zbyt daleko, bo wówczas będziemy musieli przemierzać znaczne odległości z przysmakami do pieczenia, ani nie może stać zbyt blisko, bo to oznacza, że dym z grilla będzie łatwo dostawał się do środka mieszkania. Odpowiednia odległość grilla zapewnia też swobodę w donoszeniu z domu dodatkowej zastawy, możliwość uzupełniania takich akcesoriów, jak sztućce, tacki i naczynia jednorazowe (kliknij) czy doglądania smażących się potraw.

Naczynia jednorazowe
Naczynia jednorazowe przydatne podczas organizacji barbecue

Grillowanie, choć przyjemne, to jednak ogień, zatem stwarza ryzyko pożaru. Ustawiając grill, nie można go umiejscowić zbyt blisko otoczenia roślin – drzew i krzewów. Grill powinien stać co najmniej dwa metry od roślinności tak, by ich nie przypalić. Takie rozwiązanie asekuruje nas przed przypadkowym wznieceniem ognia przez iskrę.

Niezmiernie istotne jest także podłoże. Nie stawiajmy grilla bezpośrednio na trawniku. Niech za podłoże służy ubita ziemia albo kawałek betonu. Grill musi stać stabilnie na równym podłożu, zatem unikajmy wzniesień, wybrzuszeń i pagórków. Na czas grillowania starajmy się wybierać dni bezwietrzne albo gdy wiatr wieje w stronę niezagospodarowaną przez sąsiadujące z nami domy. Nasz sąsiad niekoniecznie musi chcieć wąchać zapachy, jakie dochodzą z naszego ogrodu. Dobra organizacja barbecue oszczędzi nam niepotrzebnych nerwów i zapewni przyjemny wypoczynek.

Przeczytaj koniecznie:  Świece ogrodowe