poradniki RTV

Telewizor na święta. Full HD, czy czas na 4K?

Mikołaj w tym roku powinien przygotować sobie duże sanie z rusztowaniem magazynowym na wszystkie te telewizory, które będzie musiał dostarczyć do grzecznych dzieci. Jestem pewny, że będzie ich mnóstwo, ponieważ koniec roku i zbliżające się święta to nawet 50 procentowy skok sprzedaży telewizorów z dużych marketów RTV AGD. Pytanie o wybór ekranów Full HD i 4K jest coraz trudniejszy. Czy może Full HD jeszcze przez lata będzie dominowało i nie warto szukać alternatywy?

Kieruj się oznaczeniem Smart TV

internet
źródło: http://foter.com/

W liście do Mikołaja należy zaznaczyć, że ważniejsza od rozdzielczości telewizora jest funkcja Smart TV. Jeżeli nie chcesz zostać technologicznie w tyle i otrzymać wszystkie funkcje, jakie zaoferuje nie tylko telewizja, to Smart TV jest obowiązkiem. To nie tylko możliwość oglądania filmów na YouTube i korzystania z programu Skype. To ogromna biblioteka VOD oferowana przez ipla, tvn player i wiele innych aplikacji. Do tego mamy możliwość przeglądania stron internetowych po podłączeniu klawiatury z touchpadem. W przyszłości programy telewizyjne mogą stworzyć hybrydowy system łączący w sobie smart TV. Parę lat temu pokazywano, jak działa przy programach sportowych. Obecnie można korzystać z niego tylko na niektórych kanałach satelitarnych, posiadając kompatybilny telewizor z funkcjami SMART.

4K dla wymagających graczy kanapowych

telewizor
źródło: http://foter.com/

Nie jestem w stanie znaleźć innego zastosowania dla 4K oprócz oglądania filmów i grania na nadchodzących konsolach PS4 Pro i Xbox Scorpio. Polska telewizja niedawno wprowadziła jakość HD swoich materiałów transmitowanych na żywo. Zanim wejdziemy w komercyjną erę 4K, rozdzielczość wyświetlania obrazu skoczy już do 8K albo i wyższej. Kinomani oraz wymagający gracze otrzymają dzięki 4K jeszcze bardziej szczegółowy obraz zapierających dech w piersiach. Żeby dostrzec jego zalety, trzeba wybrać telewizor nie mniejszy niż 40 cali. Idealne będą matryce w przedziale 42-50 cali do użytkowania z odległości minimum 2,5 metra. Najtańsze 4K na rynku kosztuje 1,5 tysiąca a wielkość ekranu wynosi od 40 do 43 cali. Żeby nie męczyć się podczas normalnego użytkowania takiego telewizora, należy szukać oznaczenia „zgodności z HD” oraz aktywnego skalowania obrazu. W innym przypadku programy telewizyjne mogą wyglądać gorzej niż w telewizorze z Full HD.

Full HD uniwersalne pod jednym warunkiem

Nie uśmiercajmy rozdzielczości Full HD tylko dlatego, że w sklepach dostępne są odbiorniki z 4K. Różnica w cenie jest widoczna gołym okiem. Za dobry telewizor Full HD ze Smart TV o średniej wielkości 40 cali zapłacicie maksymalnie 1500 złotych. Filmy na Blu-ray, gry popularnych konsol stacjonarnych i telewizja satelitarna wspiera tą technologią i to się nie zmieni nawet za rok. Uniwersalność tych telewizorów jest ogromna. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę to ich rozmiar. Nieopłacalne jest kupowanie ekranu powyżej 42 cali, ponieważ widać zbyt dużo pikseli przy niższych rozdzielczościach oraz podczas oglądania z odległości 2 metrów. Ideałem jest 40 cali i odświeżanie na poziomie 200 Hz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.