poradniki RTV

Czy warto kupować RTV Chińskich marek?

Żyjąc w państwie mającym ponad miliard obywateli można szybko dojść do wniosku, że elektronika, ubrania czy nawet produkty spożywcze z innych krajów stają się zbędne. Samowystarczalne Chiny mają swoją prężnie rozwijającą się gospodarkę, która nie tylko zarabia, ale również oferuje produkty na poziomie bliskim do „zachodu”. Wiele z urządzeń elektronicznych w tym smartfony czy tablety sprzedaje się w Europie bardzo dobrze. Określenie elektroniki z kraju środka jako słabej, bo masowej przestało być już prawdziwe. Zwłaszcza jeżeli mówimy o małym i średnim RTV.

Smartfon z Chin zamiast Japonii czy Korei

telefon
źródło: https://pixabay.com/pl/

Ostatnie 3 lata to ekspansja chińskich smartfonów na rynek Europy i Ameryki Północnej. Zaczęliśmy poznawać nowe marki takie jak Xiaomi, Meizu, Honor oraz ZTE. Gdy ktoś z naszych znajomych wyjmie z kieszeni jeden z tych modeli okaże się, że nikt nie zrobi wielkich oczu i grymasu na twarzy. To coraz bardziej solidne urządzenia, wśród których są zarówno budżetowe urządzenia jak i multimedialne kombajny klasy premium za ponad 1500 złotych. Budżetowe smartfony z Chin mają wiele do nadrobienia i nie są urządzeniami niezawodnymi. Ale gdy wydamy na nie ponad 600 złotych okaże się, że są całkiem solidne i świetnie sprawują się w codziennym użytkowaniu. A klasa premium dużo tańsza od produktów z Japonii oraz Korei stoi na podobnym poziomie do flagowych modeli konkurencji.

Telewizor z Chin – niespodzianka

lcd
źródło: https://pixabay.com/pl/

Co powiecie na rozdzielczość 4K za 2 tysiące złotych w telewizorze mającym prawie 50 cali? Zaskoczeni prawda. Taka kwota wydaje się być wręcz nierealna. Nierealna dla producentów z USA i Europy oraz Azji wschodniej. Chiny pokazują, że za telewizory 4K nie trzeba płacić wiele. Jeden z testowanych telewizorów firmy Xiaomi za cenę 2 tysięcy właśnie okazał się być niezwykle konkurencyjny z modelami dwukrotnie droższymi. Ale nie napalałbym się na niego ponieważ Chiński koncern nie ma planów wydawniczych modelu w Europie. To co możemy kupić na starym kontynencie to telewizor marki Lin. Niestety spotkałem tylko model z niższej półki oferujący rozdzielczość HD Ready.

Kto zapomniał o Huawei?

smartfon
źródło: https://pixabay.com/pl/

Założę się, że wielu z was posiadało w domu router marki Huawei. Był to model mobilny do laptopa lub duży do komputera PC. Ta marka jest w Europie od wielu lat. Jeszcze na początku nowego stulecia miałem okazję widzieć w sklepach telefony komórkowe tej firmy. Dzisiaj jest to jeden z liderów Azjatyckiego świata elektroniki, który w ostatnich latach stworzył świetne smartfony stojące na tym samym szczeblu co urządzenia Samsunga czy Sony. Chiny nie muszą niczego udowadniać. Jest tam tylu ludzi, że prędzej czy później większość elektroniki użytkowej będzie sprzedawana pod szyldem rodzimej chińskiej marki. A my dalej będziemy mieli wybór. Tym razem między popularnymi rzeczami z Azji środkowej a resztą świata, która będzie miała znikomy procent rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *