Dekoracje rośliny rośliny doniczkowe werandy i balkony zieleń na parapecie zielone aranżacje

Pomidory w donicach

Pomidory w donicach

Wraz z modą na ekologię przywędrowała do nas moda na uprawę ziół i warzyw w donicach. O ile ogródki ziołowe w pojemnikach na stałe zagościły już na balkonach, o tyle rzadko jeszcze próbujemy uprawiać na nich warzywa. Tymczasem niektóre z nich mogą być nie tylko cennym dodatkiem do surówek, ale także oryginalną dekoracją. Bardzo atrakcyjnie prezentują się np. pomidory – owocujące rośliny są nie mniej dekoracyjne niż rośliny o ozdobnych kwiatach. Jak uprawiać pomidory w donicach?

Apetyczna ozdoba balkonu

Pomidory w doniczce

Do uprawy pojemnikowej najlepiej nadają się odmiany pomidorów o drobnych owocach, nazywane koktajlowymi. Ich owoce są zazwyczaj bardzo smaczne (mają dużo cukrów i witaminy C). Najlepsze do uprawy na balkonie są odmiany o niskim wzroście i tzw. samokończące się. Mogą być wśród nich odmiany o łodygach sztywnych – te mają pokrój wzniesiony – lub o łodygach wiotkich, które lekko przewieszają się, nadają się więc do uprawy w pojemnikach podwieszanych. Do takiej uprawy polecana jest ‘Maskotka’, odmiana wcześnie owocująca, a więc mało podatna na groźną dla pomidorów zarazę ziemniaka.

Czerwone owoce pomidorów to pełna uroku i aromatu ozdoba balkonu
Czerwone owoce pomidorów to pełna uroku i aromatu ozdoba balkonu

W uprawie pomidorów w pojemnikach największą trudność może sprawić dostarczenie im właściwej ilości wody. Pomidor bardzo intensywnie transpiruje, a mała objętość podłoża nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniej ilości wody. Warto więc sadzić pomidory w dużych, co najmniej 10-litrowych donicach lub nastawić się na bardzo regularne podlewanie. Dla lepszego owocowania warto też potrząsać roślinami co jakiś czas, aby pyłek obsypywał się na kwiaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *