Ogrzewanie i klimatyzacja

Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej – porady

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak nasze przyzwyczajenia negatywnie odbijają się na wysokości rachunków za zużycie energii. Oszczędzanie energii ( kliknij) na co dzień wcale nie jest takie trudne, jak nam się wydaje. Jak zmniejszyć pobór energii elektrycznej i mieć pod kontrolą wysokość rachunków? Wystarczy zacząć od zmiany codziennych przyzwyczajeń, które wpływają na zwiększony pobór energii. Jak to zrobić? Przeczytaj!

Oszczędzanie energii elektrycznej
Oszczędzanie energii elektrycznej

  1. Laptop jest bardziej efektywny energetycznie niż komputer stacjonarny. Dzięki niemu można zmniejszyć zużyci energii nawet do 90%. Rocznie zużywa około 50 kWh energii elektrycznej. Jeśli nie ładujemy baterii laptopa, pamiętajmy o odłączaniu zasilacza z sieci!
  2. Przy zakupie lodówki warto wybrać tę z automatyczną funkcją rozmrażania, bo nie trzeba pamiętać o usuwaniu szronu i lodu tworzącego się na ściankach zamrażarki. Nawet 5 mm lodu zwiększa zużycie energii o 20%, co podnosi koszt rocznej eksploatacji o około 30 zł.
  3. Kuchenka mikrofalowa powinna mieć optymalną moc, a przy odgrzewaniu w niej posiłków należy pamiętać o ich odpowiednim ułożeniu. Należy je układać jak najbardziej płasko, co skróci czas podgrzewania, a co za tym idzie – zmniejszy zużycie prądu.
  4. Warto zainwestować w pralkę energooszczędną, która pozwala na zmniejszenie zużycia nie tylko energii, ale i wody. Urządzenie załączajmy zawsze przy pełnym załadunku bębna. Nowoczesne modele pralek mają opcję programowania godziny prania, dzięki czemu można korzystać np. z tańszej taryfy nocnej.
  5. Nie zastawiajmy grzejników meblami i nie zasłaniajmy ich ciężkimi zasłonami. Odsłonięcie kaloryferów pozwala zaoszczędzić do 20% energii elektrycznej.
  6. Jeśli korzystamy z drukarki laserowej, miejmy świadomość, że zużywa ona około 200 kWh energii elektrycznej rocznie. Gdy przełączymy się na tryb ekonomiczny, zaoszczędzimy około 55 kWh rocznie, czyli około 30 zł rocznie zostanie nam w kieszeni.
  7. Za sprawą okien tracimy do 30% ciepła. Uszczelniając okna, obniżamy koszty ogrzewania nawet o 10%. Należy jednak zawsze pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.
  8. System indukcyjny w kuchni jest nie tylko bardziej energooszczędny, ale też bezpieczniejszy. Dzięki wytwarzaniu pola magnetycznego na płycie ciepło powstaje tylko tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, a czas gotowania jest ograniczony do minimum.
  9. Czajnik elektryczny zużywa rocznie około 1500 kWh energii. Jeśli będziemy gotowali tyle wody, ile naprawdę potrzebujemy, możemy zaoszczędzić nawet 250 zł rocznie!
  10. Pamiętajmy o regularnej wymianie worka w odkurzaczu. Przepełniony zbiornik kurzu to o 50% większe zużycie energii. Moc odkurzacza nie jest w pełni wykorzystywana, co wydłuża czas sprzątania, a co za tym idzie zwiększa pobór energii elektrycznej.
Przeczytaj koniecznie:  Kominek – czy sprawdzi się w domu jednorodzinnym?
Świadome oszczędzanie energii
Świadome oszczędzanie energii

Te krótkie porady mogą zdecydowanie zmniejszyć wysokość twoich rachunków za prąd. Weź je sobie do serca i zacznij wcielać w życie już od dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *