Ogrzewanie i klimatyzacja

Ogrzewanie LPG – niezbędnik inwestora

zbiorniki na gaz płynny AmeriGas
zbiorniki na gaz płynny AmeriGas (źródło grafiki: amerigas.pl)

Ogrzewanie gazem LPG posiada większość cech standardowego ogrzewania gazowego, z tą różnicą, że paliwo grzewcze jest przechowywane w specjalnym zbiorniku gazowym, a do odbiorcy dociera w cysternie zamiast siecią gazową. Ponieważ gaz płynny jest droższy od ziemnego, inwestycja tego typu jest rozważana przede wszystkim na działkach, które nie mają dostępu do tradycyjnej sieci gazowej. Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się: czym jest gaz płynny i jak wygląda instalacja systemu ogrzewania zasilanego gazem „z butli”.

Czym jest gaz LPG

LPG to skrót od angielskiej nazwy (Liquefied Petroleum Gas) określającej gaz płynny otrzymywany z ropy naftowej w procesie rafinacji. Jeżeli spotkasz się z określeniem „gaz LPG” to w 99 procentach przypadków będzie się one odnosiło do dwóch rodzajów paliwa – czystego propanu albo mieszanki propan-butan. W przeciwieństwie do gazu ziemnego (metanu), gaz LPG jest cięższy od powietrza. Gaz płynny można również skroplić pod niewielkim ciśnieniem, dzięki czemu do jego transportu wystarczy cysterna i nie potrzebuje on rozległej sieci rurociągów. Gaz ciekły przechowuje się w niewielkich zbiornikach nawierzchniowych bądź podziemnych.

Różnica pomiędzy propanem a butanem

Do ogrzewania domów wykorzystywany jest czysty propan albo mieszanka propanu i butanu. Czysty propan jest o około 20% droższy niż mieszanka ale jest za to bardziej kaloryczny niż mieszanka. Ponadto jego temperatura odparowywania wynosi aż -42°C, dzięki czemu możemy go przechowywać w zbiornikach nawierzchniowych nawet w okresie silnych mrozów (gaz płynny w zbiorniku ulega odparowaniu i do domu przesyłany jest jako faza gazowa, dlatego przekroczenie temperatury odparowywania oznacza przerwanie dostaw paliwa do pieca). Jeżeli zdecydowalibyśmy się korzystać z mieszanki propan-butan, będziemy musieli zainstalować do jej magazynowania zbiornik podziemny.

Zabezpieczenia zbiorników

Montaż zbiornika na gaz wymaga fachowej wiedzy, dlatego jego instalację powinni przeprowadzić profesjonaliści. Żeby ułatwić całą procedurę, firmy instalacyjne z reguły same załatwiają wszelkie prawne formalności związane z montażem. Jeżeli nie chcemy kupować zbiornika, możemy również zdecydować się na jego wynajem od naszego dostawcy gazu LPG. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że nie ponosimy kosztów zakupu zbiornika i jego ewentualnych usterek. Z drugiej jednak strony będziemy musieli płacić za wynajem zbiornika określony czynsz i kupować gaz u jednego dostawcy przez cały okres trwania umowy.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa zbiornik pokryty jest powłoką w białym kolorze odbijającą promienie słoneczne (ochrona przed nadmiernym rozgrzaniem) oraz wyposażony w zawory bezpieczeństwa chroniące go przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Dodatkowo króćce poboru fazy ciekłej mają zamontowany zawór nadmiernego wypływu, który odcina wypływ gazu ze zbiornika w przypadku uszkodzenia rurociągów. Maksymalne napełnienie zbiornika wynosi 85% jego pojemności.

Pamiętajmy, że przed oddaniem do eksploatacji zbiornik musi być odebrany przez Inspektora Dozoru Technicznego. Zgodnie z przepisami, musi być również poddawany jest okresowej rewizji zewnętrznej i wewnętrznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.