BUDOWA I REMONT Ściany

Łączenie pomieszczeń i wyburzanie ścian

Żeby dwa wnętrza połączyć w jedno pomieszczenie, trzeba często wyburzyć ścianę lub przynajmniej jakąś jej część. Wyburzanie ścian wewnętrznych powinno odbywać się w taki sposób, by było bezpieczne dla pozostałej konstrukcji budynku i nie naruszało jej struktury. Pomieszczenia w domu można otwierać, poszerzać, łącząc je ze sobą poprzez wyburzanie między nimi przegród. Warto też wykuwać większe otwory, np. przejścia, okna czy naświetla. Obecnie łączenie ze sobą pomieszczeń stało się sposobem na stworzenie nowoczesnej przestrzeni – szerokiej, przestronnej, widnej. Kanonem staje się niemal budowanie wyspowej kuchni i otwieranie jej na salon.

Kuchnia z wyspą jako przykład przestronnego nowoczesnego wnętrza
Kuchnia z wyspą jako przykład przestronnego nowoczesnego wnętrza

Wyburzanie ścian i scalanie pomieszczeń daje możliwość tworzenia zaskakujących aranżacji. Przed podjęciem takich działań konieczna jest jednak konsultacja z inżynierem budownictwa lub architektem. Tylko specjalista może osądzić, czy jest to ściana konstrukcyjna (przenosi obciążenia budynku) czy działowa i czy nie znajdują się w niej ważne przewody albo piony instalacyjne.

Kuchnia i jadalnia połączone z salonem
Kuchnia i jadalnia połączone z salonem

Najłatwiej oczywiście wyburzyć ściankę działową, ale i w tym przypadku należy zachować rozsądek. Na usunięcie ściany nośnej wymagane jest pozwolenie urzędu, ponieważ taka praca uważana jest za przebudowę domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *