Klimatyzator stacjonarny czy przenośny?
Producenci klimatyzacji oferują nam wiele rozwiązań, które pozwolą utrzymać w pomieszczeniach optymalną temperaturę powietrza. Klimatyzatory służą do schładzania powietrza, a dzięki zachodzącej w urządzeniach kondensacji usuwają także nadmiar wilgoci z pomieszczeń. Biorąc po uwagę charakterystykę klimatyzatorów, możemy je podzielić na przenośne i stacjonarne.
Klimatyzatory stacjonarne
Najnowocześniejszym rodzajem urządzeń są urządzenia typu split. Ich zaletami jest ciche działanie i fakt, że sam klimatyzator nie zasłania okna. Parownik umieszczony jest w jednostce wewnętrznej klimatyzatora, a sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny w jednostce zewnętrznej, która montuje się na zewnątrz budynku.
Ze względu na sposób montażu i zasadę działania wyróżniamy klimatyzatory split w kilku wersjach:
- ściennej,
- podsufitowej,
- kasetonowej,
- kanałowej,
- stojącej.
Wybór określonego rodzaju klimatyzatora zależy od charakterystyki pomieszczeń, w którym będzie on wykorzystywany. Najczęściej klienci decydują się na jednostki wewnętrzne ścienne i podsufitowe, a do pomieszczeń ze stropem podwieszanym – kasetonowe lub kanałowe.
Do chłodzenia większej ilości pomieszczeń przeznaczone są systemy multi-split, składające się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku niezależnie od siebie działających jednostek wewnętrznych. Każda z jednostek wewnętrznych może być ustawiona na utrzymanie innej wartości temperatury.
Klimatyzator przenośny
Klimatyzatory przenośne to urządzenia nieco mniej wydajne, ale za to mobilne, które możemy przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego. Mogą to być klimatyzatory monoblokowe albo split. Można je stosować jedynie w pomieszczeniach, w których możemy otworzyć okno, ponieważ do ochładzania skraplacza wykorzystywane jest powietrze zewnętrzne, które pobiera się za pomocą specjalnej rury wystawionej za okno. Ogrzane powietrze usuwane jest za pomocą drugiej rury. Minusem klimatyzatorów przenośnych jest głośna prac i niewielka moc chłodząca.