Ogrzewanie i klimatyzacja

Jak czytać etykiety energetyczne?

Większości, jeśli nie każdemu z nas, zależy na oszczędzaniu energii, jeśli nie przez sam fakt sprzyjania środowisku, to chociażby dlatego, by zaoszczędzić pieniądze, jakie przyjdzie nam zapłacić za rachunki. Jak pokazują dane statystyczne, 54 procent Polaków zna co najmniej kilka efektywnych metod zmniejszających zużycie prądu. Mogą to być następujące sposoby: wyłączanie komputera, jeśli z niego nie korzystamy w sposób aktywny, częste wymienianie worka w odkurzaczu, zakup energooszczędnej pralki czy korzystanie z tańszej taryfy nocnej. Warto też znać cennik energii elektrycznej, z której korzystamy.

Energia elektryczna RWE
Świadome korzystanie z energii

Kolejną z metod oszczędzania energii jest umiejętność czytania etykiet energetycznych, jakie znajdują się na urządzeniach (lodówce, pralce itp.). Tego typu etykiety zawierają podstawowe informacje i parametry urządzenia, między innymi poziom hałasu czy zużycia energii. Klasy efektywności energetycznej oznacza się literami od A +++ do D, gdzie A+++ oznacza, że urządzenie zużywa mało energii, a klasa D wskazuje na bardzo wysokie zużycie energii, a co za tym idzie – wyższe rachunki za prąd. Warto wiedzieć, że sprzęt klasy A++ może zużywać nawet o 40% mniej energii niż urządzenie klasy A. W krajach UE w etykiety energetyczne muszą być zaopatrzone urządzenia gospodarstwa domowego, jak również źródła światła.

Etykieta energetyczna
Etykieta efektywności energetycznej dla TV

W zależności od rodzaju urządzenia liczba pasków z klasami energetycznymi, jak i same ikony na etykiecie mogą się różnić. Jeśli chcesz świadomie korzystać z energii, warto zapoznać się z ofertą firmy RWE Polska S.A. To marka ugruntowana na rynku energii w Polsce, która swoją ofertę kieruje nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Ponadto pakiet jest zawsze dobrany w taki sposób, by klient maksymalizował zyski, tzn. jak najmniej płacił za rachunki przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu energii elektrycznej. Na stronie firmy można znaleźć wiele cennych wskazówek, np. w jaki sposób oszczędzać zużycie energii i na co zwracać uwagę, wybierając konkretną taryfę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.