ekologia i oszczędność w domu

Segregacja śmieci w domu: jakie wybrać kosze na śmieci?

O tym, jak ważna jest segregacja śmieci nie trzeba chyba wspominać? Świadomość możliwości przetworzenia konkretnych produktów, tylko zachęca do działania, a tym samym do ochrony środowiska naturalnego. Zalet recyklingu, czyli wspomnianego przed chwilą przetwarzania jest wiele. Punkt pierwszy – śmieci nie zalegają na wysypiskach, dzięki czemu oszczędzamy miejsce. Punkt drugi – oszczędza się energię, wodę oraz surowce. To właśnie recykling pomaga w dużym stopniu zaoszczędzić zasoby wydobywane z ziemi, na przykład ropę naftową, którą używa się w produkcji metalu, plastikowych kubków, czy nylonu. Punkt trzeci – recykling pozwala na ochronę drzew, jak również na ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery. Ogólnie rzecz ujmując, recykling oszczędza i chroni. Dzięki temu ostatniemu mamy szansę cieszyć się czystą i zdrową naturą.

kosze na śmieci
źródło: Pinterest

Warto w tym miejscu podkreślić jedno – segregacja śmieci w domu jest niezwykle opłacalna. Segregując śmieci, zapłacimy niższą stawkę za ich wywóz. Trzeba jednak pamiętać, aby do takiej segregacji odpowiednio się przygotować, a zwłaszcza odpowiednio przygotować swój dom.

Doskonałym rozwiązaniem, które znacznie ułatwi segregację śmieci jest dysponowanie dodatkowym (gospodarczym) pomieszczeniem w domu. Wówczas w pomieszczeniu tym można śmiało ustawić pojemniki na różnego rodzaju śmieci i gotowe.

pojemniki na śmieci

Source: Uploaded by user via Ilona on Pinterest

Jeśli zaś metraż mieszkania nie pozwala na taki zabieg, wystarczy ograniczyć się do dwóch koszy i postawić je w kuchni, tradycyjnie pod zlewem. Do jednego z koszy można wrzucać odpady zmieszane, do drugiego zaś wszystkie, które nadają się do odzysku.

kosz na śmieci z przegrodami

 

małe kosze na śmieci do szafki

 

Pojemniki na odpady suche, jak szkło, czy makulatura można śmiało postawić także w innych miejscach, nie tylko w kuchni. Może to być przedpokój, balkon, korytarz, a nawet i garaż. Dobrym rozwiązaniem na gromadzenie śmieci (zamiast koszy i specjalnych pojemników) jest wykorzystanie starych kartonów, pudeł lub pudełek po butach. Ciekawym rozwiązaniem są też kosze podzielone na 2 lub 3 części.

Przeczytaj koniecznie:  Energooszczędny dom

 

Source: houzz.com via Kristin on Pinterest

 

Decydując się na segregowanie śmieci w domu nie trzeba od razu przemeblowywać całego mieszkania. Wystarczy wygospodarować niewielką (wolną) przestrzeń i ustawić w niej kosze lub pojemniki na odpady. Pamiętajcie, że kosze na śmieci nie muszą być duże. Wszystko zależy od tego, jak dużą ilość śmieci produkujecie. Zanim zakupicie odpowiednie kosze, zróbcie tygodniowy test, który pomoże odpowiedzieć na pytanie, jakiego typu odpadów najwięcej produkujecie. Pojemniki na śmieci, których wyrzucacie najwięcej powinny być największe i łatwo dostępne. Pamiętajcie też o tym, że pojemniki na odpady biodegradowalne i nienadające się do przetworzenia powinny być wyposażone w pokrywki. Dobrze jest także opisać poszczególne pojemniki tak, by domownicy nie mieli problemu z właściwym wyrzucaniem śmieci do właściwych koszy.

To naprawdę nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Wystarczy odrobina chęci i dobrej woli. Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *