BUDOWA I REMONT

Jaki rodzaj domu jednorodzinnego wybrać?

Decyzja o budowie własnego domu jest jedną z najważniejszych w życiu. A szeroka oferta i ogrom możliwości w kwestii wyboru nie ułatwia jej podjęcia. Dlatego dziś omówimy konkretne rodzaje domów, ich zalety i wady oraz kwestie przygotowań, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Spis treści

Popularne i tanie domy kanadyjskie – czy warto?

Bez wątpienia niższa cena niż murowanych odpowiedników, szybkość budowy i energooszczędność – to cechy, które przemawiają za budową domu typu kanadyjskiego. Choć niektórzy uważają, że trwałość tych budowli jest wątpliwa, należy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli zainwestuje się w wysokiej jakości drewno, jego żywotność będzie bardzo długa.

Czy warto decydować się na domy kanadyjskie? Tak, pod warunkiem, że jego budowę powierzymy profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w tego typu realizacjach, znają dokładnie technologię budownictwa z drewna i wezmą pod uwagę najwyższe standardy jakości. Tym bardziej, ze klimat w Polsce nie sprzyja do końca powstawaniu tego typu domów.

dom murowany

Ekologiczne domy energooszczędne

Jeśli rozważacie budowę domu, warto podejść do planowania i projektu przyszłościowo oraz budżetowo. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w domu, wielkość okien i ich rodzaj, a także sposób docieplenia ścian mają wpływ na to, jakie w przyszłości będą koszty utrzymania domu. Podstawą przy budowie domu energooszczędnego jest odpowiedni projekt, którego głównym czynnikiem jest lokalizacja, czyli działka, na której powstanie budynek.

Chodzi o to, by maksymalnie wykorzystać naturalne źródła energii, które pozwolą na obniżenie kosztów eksploatacji. Do zalet tych nowoczesnych domów można zaliczyć to, że dają one możliwość znacznych oszczędności, a komfort mieszkania jest nieporównywalnie wyższy. Oprócz tego, że wartość rynkowa takiego budynku jest bardzo wysoka, to dodatkowo ma on wpływ na procesy ochrony środowiska, spełniając tym samym najwyższe normy bezpieczeństwa. A co najistotniejsze – w dłuższej perspektywie budowa domów energooszczędnych jest bardzo ekonomiczna.

dom jednorodzinny

Dom wolnostojący czy bliźniak?

Domy typu bliźniak i domy wolnostojące – obie propozycje dają dużo korzyści, ale ostateczny wybór uzależniony jest od tego, czego potrzebują przyszli właściciele. Jednorodzinne domy wolnostojące to opcja dla tych, którzy cenią sobie komfort samodzielnego mieszkania, poczucia prywatności i niezależności. Decyzyjność dotycząca ewentualnych remontów, zagospodarowania ogrodu i wielu innych rzeczy należy tylko i wyłącznie w ich gestii, co bardzo upraszcza sprawę.

Choć trzeba się liczyć z tym, że wszystkie koszty są ponoszone indywidualnie. Domy wielorodzinne typu bliźniak są świetną opcją dla dużych rodzin czy przyjaciół, które chcą mieszkać „na swoim”, ale w bliskim sąsiedztwie. Dają one możliwość po pierwsze obniżenia kosztów budowy, gdyż niektóre elementy dzielą się na dwie rodziny, a po drugie – są dobrą opcją w przypadku, gdy do dyspozycji na postawienie domu jest wąska działka.

Dobry projekt to podstawa!

Budowa domu to poważna decyzja i duża inwestycja, dlatego też profesjonalny projekt i precyzyjny kosztorys to podstawa. Eksperci, którzy zwizualizują dom waszych marzeń, powinni zadbać o najdrobniejsze szczegóły, by efekt finalny był satysfakcjonujący.

Zaufanie do wykonawców projektu jest bardzo ważne. Warto samemu zadawać pytania i możliwie jak najdokładniej odpowiadać na kwestie, które poruszają architekci. Mogą oni precyzyjnie doradzić i rozwiać wszelkie wątpliwości, by projekt wymarzonego domu był dopięty na ostatni guzik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *