DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu zdrowy dom

Pewne źródło ekologicznej energii do ogrzewania domu

Pozyskiwanie energii ze źródeł naturalnych nie wymaga żadnych zmian w konstrukcji domu, dlatego decyduje się na niego coraz więcej rodzin. Domy pasywne, które całą swoją konstrukcją oszczędzają energię i mogą czerpać ją ze źródeł naturalnych to wciąż zbyt droga inwestycja dla klasy średniej. Dofinansowania, o które można się ubiegać na rzecz budowy domu energooszczędnego lub pasywnego, dają nadzieję na zmianę trendów w europejskim budownictwie. Niemniej to pojedyncze systemy pozyskujące ekologiczną energię ze środowiska są teraz na topie.

Trendy w wyborze źródeł pozyskiwania energii odnawialnej

ekologia - żarówka na dłoni a w niej odnawialne źródło energii wiatraki
źródło: https://pixabay.com/

Popularne systemy pozyskiwania ekologicznej energii cieplnej i elektrycznej nie zawsze są słuszne. To, że twój znajomy dojeżdża do pracy rowerem nie znaczy, że jest bardziej ekologiczny od poruszania się metrem lub tramwajem. Te formy transportu działają cały rok, a rowerem jeździmy tylko przez kilka miesięcy. Porównanie sposobów pozyskiwania energii odnawialnej do środków transportu dobrze zobrazuje nam obecną sytuację na rynku. Obecnie na szczycie popularności są panele słoneczne, które od listopada do lutego praktycznie nie dają żadnych efektów, jeśli chodzi o podgrzewanie wody w bojlerze i kaloryferach. Oznacza to, że ich efektywność roczna jest na poziomie około 50%. Natomiast przydomowe wiatraki, które są rzadkością, mogą skuteczniej wygenerować prąd oraz energię cieplną pod warunkiem, że mieszkamy na północy lub południu kraju. Nad resztą Polski wieją słabe i umiarkowane wiatry. Oznacza to, że zwrot kosztu zakupów wiatraka zająłby nawet kilka lat, zanim zacząłby się zwracać w postaci niższych rachunków. Trzecim sposobem jest instalacja gruntowej lub powietrznej pompy ciepła. System pozyskiwania ciepła z gruntu lub przy pomocy zintegrowanych powietrznych jednostek modułowych jest tym, który zapewnia stałe całoroczne dostawy energii (sprawdź). Żeby opisać jej wyższość nad konkurencyjnymi urządzeniami, trzeba zagłębić się w działanie pompy oraz fizjologię matki ziemi.

Pompujemy niekończącą się energię

pompy ciepła pomieszczeniu gospodarczym wraz z rodziną
źródło: https://pixabay.com/

Działanie pompy ciepła może opierać się o wymiennik poziomy, spiralny oraz pionowy. Wewnątrz ułożonych pod powierzchnią ziemi rur, znajduje się woda, która służy nam za nośnik pozyskiwanego z gruntu ciepła. Pompy geotermiczne, czyli te pobierające wyższą temperaturę spod ziemi pozwalają uzyskać skuteczne, całoroczne dostawy ciepła, nawet mroźną zimą. Niezależnie od pory roku, około 1,5 metra pod ziemią temperatura wynosi od 0 stopni Celsjusza w górę. Na około 10 metrach mamy jej mniej więcej 10 stopni Celsjusza. Wymiennik pionowy wkopany na głębokości 30-50 metrów pozyskuje około 15 stopni Celsjusza przez cały rok. Ta pożyteczna i bezpieczna dla środowiska technologia może być instalowana w każdym domu. Jeżeli grunt nie pozwala na wkopanie się głęboko, można zastosować formę spiralną lub poziomą, która znajduje się nie głębiej niż 2 metry pod gruntem.

Zmiany klimatu mogą zaowocować nie tylko zmianami pór roku, ale także słabszą efektywnością pobierania energii słonecznej oraz wiatrowej. Pompa ciepła pozyskująca energię z gruntu nie odczuwa zmian klimatycznych i jest najpewniejszą inwestycją na długie lata, jeśli chodzi o indywidualną ochronę środowiska i redukcją rachunków za ogrzewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *