ekologia i oszczędność w domu

Energooszczędny dom

Budownictwo ekologiczne to dziś już nie tylko moda. To raczej przejaw zdrowego rozsądku. Stosowanie odpowiednich materiałów budowlanych i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, pomaga nie tylko chronić środowisko. Jest też rozwiązaniem korzystnym dla właścicieli budynków: domy energooszczędne, w których zastosowano termoizolację czy tzw. odzysk ciepła, to inwestycja, która po prostu się opłaca.

ekologiczny dom

 

Kiedy projektujemy dom, musimy zastanowić się nad późniejszymi kosztami jego eksploatacji, przede wszystkim ogrzewania. Dobrze zaprojektowany dom energooszczędny zużywa nawet do 4 razy mniej energii potrzebnej do ogrzania wnętrza, niż typowe budynki, a to oznacza niższe rachunki.

Znaczenie ma nie tylko wielkość, ale i kształt domu – wybudowany na planie prostokąta domek piętrowy, z dachem jednospadowym, będzie najbardziej ekonomiczny (najwięcej ciepła ucieka przez dach, więc domy parterowe wykazują większe straty, niż piętrowe o tej samej powierzchni). Ważny jest też rozkład pomieszczeń: garaż, spiżarnia i schowki powinny zostać ulokowane od północy, a pokoje domowników od południa – pozwoli to na uzyskanie dodatkowej energii z nasłonecznienia tam, gdzie to konieczne i zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie w pomieszczeniach, w których przebywa się rzadko.

Ekologicznych rozwiązań w budownictwie jest oczywiście więcej, niektóre oparte są na najnowszych osiągnięciach technologicznych, jednak już tych kilka prostych kroków podjętych na etapie projektowania, zbliża nas do osiągnięcia wymarzonego celu – zamieszkania w energooszczędnym domu.

ekologiczny dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *