DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu zdrowy dom

Współczesny dom napędzany wiatrem

elektrownie i farmy watrowe w PolsceNasze mieszkania stają się coraz bardziej przyjazne ekologicznym źródłom energii. W końcu kupujemy urządzenia rtv i agd, które posiadają oznaczenia niskiego zużycia energii od A do A+++. Im więcej takich urządzeń w mieszkaniu, tym lepiej dla domowych finansów. W momencie, gdy energia elektryczna w naszych gniazdkach staje się „ekologiczna” lub pochodzenia naturalnego zaczynamy faktycznie uzyskiwać miano nowoczesnego domu. Z definicji bowiem jest to miejsce, które z poszanowaniem podchodzi do przyrody i wykorzystuje różne zdobycze techniki by zapewnić człowiekowi jak najlepszą jakość życia nie ingerując negatywnie w florę i faunę.

Elektrownie przydomowe czy farmy wiatrowe?

farmy wiatrowe

Do napędzania elektrowni wiatrowej potrzebny jest wiatr o konkretnej prędkości. Małe przydomowe urządzenia startują już od 4 metrów na sekundę i uzyskują wysoką wydajność przy ponad 10 m/s. Przy większej prędkości wiatru trzeba zacząć magazynowanie nadwyżki energetycznej. Dlatego oprócz kosztu zakupu instalacji oraz podłączenia do naszego domu trzeba pomyśleć o specjalnych akumulatorach gromadzących nadwyżki prądu. Przemysłowe farmy wiatrowe będące coraz popularniejszym dostawcą bioenergii również mają swoje nadwyżki. Dzięki temu dni bez wiatru nie są problemem dla miast, które od takiej energii są uzależnione. A liczba takich miast rośnie. Jeden wiatrak pracujący ekonomicznie jest w stanie zasilić przez cały rok 1,5 tysiąca gospodarstw domowych. A jak wiadomo farmy wiatraków to bardzo często kilka lub kilkanaście dużych obiektów, których zadaniem jest zasilenie nawet całego miasta. W Polsce projekty farm wiatrowych realizuje RWE Innogy, odpowiedzialna w Grupie RWE za energię odnawialną.

Ekologiczna elektryczność w naszych rękach

Do końca roku 2020 Europa ma ambitne plany podniesienia ilości produkowanej energii elektrycznej aż do 20% wszystkich zasobów. Żeby nie zmarnować tych pokładów energii, które z czasem będą się zwiększały, sami musimy zadbać o jej inteligentne wykorzystanie. Przede wszystkim zmiana żarówek na LED-y w pomieszczeniach, gdzie światło włączone jest przez dłuższy czas oraz zakup urządzeń AGD o klasie energetycznej A z plusami. Nawet elektronika użytkowa, czyli telewizor i komputer mogą być mniej prądożerne. W przypadku potężnych komputerów do pracy trudniej osiągnąć konsensus pomiędzy mocą a zużyciem prądu. Ale oszczędny monitor LED jest krokiem w dobrą stronę. Najwięcej korzyści przyniosą elektrownie wiatrowe oraz coraz częściej spotykane panele solarne. W dużym stopniu sami jesteśmy odpowiedzialni za oszczędność ekologicznej energii, dlatego podejdźmy do sprawy poważnie i stwórzmy w najbliższych latach domy przyszłości, które będą tanie w utrzymaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *