Prysznic w małej łazience
Miejsce prysznica zależy od wielkości łazienki, ale również od tego, w jaki sposób z niego korzystamy. Jego położenie musi zapewniać również swobodny dostęp do urządzeń sąsiadujących z prysznicem. Jak rozplanować przestrzeń w małej łazience, by pomieszczenie było funkcjonalne? Gdzie najlepiej umiejscowić prysznic?
W małej łazience w kształcie kwadratu (około 4 m2) usytuowanie prysznica przy wejściu umożliwia korzystanie z niego często i szybko. Umieszczona w narożniku, półokrągła kabina zajmuje mało miejsca, a narożne wejście jest wygodne. Tak umieszczona kabina może przesłaniać też nieco widok na miskę ustępową.
W małej łazience w kształcie prostokąta miejsce na prysznic można wydzielić w narożniku pomieszczenia, oddzielając go na przykład od blatu z umywalką specjalną ścianką. We wnęce można umieścić sam brodzik bez kabiny, przysłonięty jedynie drzwiami prysznicowymi. W takim rozwiązaniu wejście do prysznica jest tylko z jednej strony. Aby było wygodne i bezpieczne, nie powinno być węższe niż 80 cm.
W małej łazience z wnęką sam kształt pomieszczenia podpowiada miejsce prysznica – we wnęce. Umieszczenie go we wnęce powoduje, że ściany pomieszczenia tworzą trzy ścianki powstałej w ten sposób kabiny, do której drzwi warto zlicować ze ścianą. W takim rozwiązaniu kabina prysznicowa nie jest osobnym sprzętem zabierającym cenne w małym pomieszczeniu miejsce.
Nawet w najmniejszej łazience znajdzie się miejsce dla prysznica. Warto go zainstalować nawet kosztem wanny. Prysznic jest też lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych. Podłoga może być bowiem na poziomie posadzki, aby nie utrudniać podjazdu wózkiem inwalidzkim. W przypadku wanny kąpiel dla osób niepełnosprawnych jest często bardzo utrudniona, a nawet niemożliwa bez pomocy osób trzecich.