Dużo książek, mało miejsca na meble stojące
Ściana pełna półek z książkami wygląda imponująco. Nie widziałem wielu mieszkań, które miałyby więcej niż kilkadziesiąt książek lub zajęły nimi cały regał biblioteczny. Te, które spotkałem, mogły poszczycić się ogromną kolekcją, wykraczającą poza ramy typowych prywatnych zbiorów literatury. Eksponowanie książek w estetyczny sposób w salonie ma swoje granice. Małe pomieszczenia, w których nie zmieści się dużo mebli stojących, ograniczają nasze zbiory. Jak poradzić sobie z małym metrażem oraz niewielką ilością miejsca na książki w mieszkaniu?
Przestrzenne półki stojące i wiszące
Nieekonomiczne jest układanie książek po skosie. Modne półki w kształcie litery W, są kiepskim wyborem, jeżeli wasze mieszkanie ma ograniczoną ilość miejsca na literaturę. Nic nie przebije klasycznego regału. Niemniej nie każda ściana umożliwi jego umiejscowienie. Półki wiszące w kształcie koła, kopniętego kwadratu, schodków złożonych z czworokątów oraz drewnianego wężyka są rekomendowane w mieszkaniach, które borykają się z problemem miejsca na książki. Jeżeli oferta komercyjnych mebli książkowych was nie przekonuje, warto zapłacić za projekt indywidualnej dopasowanej do wnętrza półki na zamówienie. Koszt wykonania półki ściennej waha się od 100 do nawet 1000 złotych. Żeby zaoszczędzić, należy wybierać tańsze materiały konstrukcyjne. Płyta pilśniowa/wiórowa to tani i estetyczny materiał, który kosztuje niewiele, pod warunkiem wysokości na poziomie 2-3 centymetrów, która jest standardem w przemyśle meblowym.
Z książkami do skrzyni
Kufry i skrzynie przeżywają renesans swojej przydatności w mieszkaniach. Możliwość ich wykorzystania w sypialni, kuchni i salonie jest nieograniczona. W pokoju do spania posłużą za miejsce dla pościeli. Dla kuchni będą kolejnym miejscem na przechowywanie żywności sypkiej, która nie potrzebuje lodówki. W pokoju dziecka może być miejscem do chowania zabawek. Natomiast w salonie można wykorzystać je do trzymania książek, czasopism oraz komiksów, które nie muszą być eksponowane całemu światu. Podkreślę, że nie pisze o skrzyniach plastikowych i tekturowych, które nadają się tylko do trzymania małych i lekkich przedmiotów. Takie papierowe kuferki to dobra rzecz dla osoby, która często się przeprowadza i potrzebuje pojemników na swoje rzeczy. Skrzynia imitująca ciemne drewno, wykonana z plastiku o wymiarach 110 x 60 cm to koszt na poziomie 100 złotych. Nieco mniejsze skrzynie z drewna mogą kosztować nawet 400 złotych. Płacimy wtedy za drewno, metalowe zawiasy i estetyczne malowanie i wykonanie ozdobnych elementów płyty wiórowej.
Uważam, że część literatury i czasopism nie powinna być na siłę eksponowaną. Kufer może pomieścić sporo książek, które nie znalazły miejsca na półkach i regałach. Natomiast wiszące półki to jedyny sposób na zagospodarowanie ściany, przy której stojący regał nie ma prawa bytu, a nam zależy na umieszczeniu książek w widocznym miejscu.