BUDOWA I REMONT Ściany

Przyklejanie lustra w łazience

Lustro w łazience to nie tylko wygoda, ale również element ozdobny. To ono sprawia, że nawet niewielkie pomieszczenie wydaje się większe. Umiejętne rozlokowanie luster w łazience jest dobrym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni. Często jednak zastanawiamy się, w jaki sposób lustro zamontować. Czy przyklejenie lustra do ściany to dobry sposób montażu? Jeśli tak, to jaki klej do lustra będzie najlepszy?

Lustro w łazience
Lustro w łazience źródło:pl.Pinterest.com

Istnieją różne sposoby mocowania luster w łazience. Lustro można po prostu przykręcić do ściany. W lustrze i płytkach trzeba jednak wywiercić otwory na wkręty, a to rodzi ryzyko pęknięcia. Lustro można też powiesić (lustra z kinkietami lub półką, które mają z tyłu wystające śruby). Niektóre lustra dają się zamocować na dystansach, co pozwala odsunąć lustro od ściany. Najszybszym i najprostszym sposobem mocowania lustra jest przyklejenie go do ściany/płytek lub wklejenie go w glazurę.

Wklejenie lustra między płytki to lepsze rozwiązanie montażowe niż naklejenie go na okładzinę ścienną, ponieważ dzięki zlicowaniu z glazurą trudniej je uszkodzić. Jeśli zdecydujemy się przykleić lustro do płytek, a nie do ściany, łatwiej je będzie w przyszłości wymienić na nowe, o innym kształcie czy innych wymiarach. Aby usunąć stare lustro z płyty bez niszczenia go, można spróbować „ściąć” je ze ściany, używając do tego cienkiej struny. Jeżeli się nie uda, lustro trzeba niestety potłuc. Pozostałe na płytkach resztki kleju należy ostrożnie odciąć ostrym nożykiem, a następnie zmiękczyć specjalnym preparatem do usuwania silikonu i zetrzeć.

Lustro w drewnianej łazience
Lustro w drewnianej łazience

Czym przyklejać lustro w łazience? Do mocowania luster przeznaczone są specjalne kleje, o odpowiedniej konsystencji i krótkim czasie wiązania, np. klej do lustra Pattex FIX Extreme Total. Taki klej do lustra najlepiej nanosić plackami lub paskami w równych odległościach od siebie. Warstwa kleju nie powinna być gruba, bo inaczej klej nie zwiąże. Jeżeli lustro ma być mocowane do płytek, warto użyć montażowe mocowanie piankową taśmą dwustronnie klejącą. Bez niej lustro mogłoby „spłynąć” ze ściany podczas wiązania kleju. Taśma chwyta dopiero po dociśnięciu lustra do ściany, więc po delikatnym przyłożeniu go do płytek, można jeszcze skorygować jego ustawienie.

Przeczytaj koniecznie:  Kominek do salonu – jak zabrać się za instalację?

Lustra nie wolno przyklejać na piankę montażową, silikony octanowe, kleje dwuskładnikowe ani kleje do glazury. Jeżeli lustro wkleja się między płytki, potrzebne jest spoinowanie. Spoiny powinny być takiej samej szerokości jak te między płytkami. Lustro należy zafugować po trzech dniach od jego przyklejenia. Spoinowanie wokół lustra najlepiej wykonać masą akrylową, którą łatwo zamalować farbą akrylową, gdy się zabrudzi. W trakcie spoinowania lustra należy jego brzegi osłonić taśmą malarską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *