Materiały budowlane

Tynk dekoracyjny

Tynki dekoracyjne w ostatnich latach stają się coraz popularniejszym materiałem wykończeniowym. Ich atutami są różnorodne kolory i faktury, dające dekoratorom duże możliwości kreacyjne. Ponadto, podobnie jak tynki tradycyjne, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tynki dekoracyjne najczęściej znajdują zastosowanie w pomieszczeniach o dużym obciążeniu, takich jak np. klatki schodowe albo hole.

tynk dekoracyjny
Źródło Pinterest

Zastosowanie tynku dekoracyjnego zamiast płytek na ścianie w kuchni albo tapety w pokoju dziecięcym nikogo obecnie nie zdziwi. Jest on bowiem bardzo praktyczny i wygodny. Tynk sprzedawany jest w postaci gotowych do użycia past, które przed rozpoczęciem nakładania wystarczy jedynie wymieszać z wodą. Przystosowane są do bezpośredniego nakładania na równe i gładkie podłoże. Możemy je nakładać ręcznie albo za pomocą pacy.

Przed rozpoczęciem pracy musimy oczyścić i wysuszyć ścianę. Następnie nakładamy na nią jedną albo dwie warstwy tynku. Dla uzyskania pożądanej faktury, zacieramy go albo właściwie formujemy za pomocą specjalnych narzędzi. W sklepach możemy wybrać szerokie spektrum kolorów tynku. Tynki dekoracyjne doskonale pasują zarówno do nowoczesnych pomieszczeń, jak i wnętrz tradycyjnych. Bogata paleta barw oraz różna gradacja ziaren i możliwość rozmaitego fakturowania sprawiają, że można je dopasować do różnych wnętrz i różnych gustów. Wybierz najbardziej odpowiednie dla siebie – tynki dekoracyjne w ofercie NOMI.

Biorąc pod uwagę rodzaj tynku, efekt wizualny i jego właściwości dzielimy tynki na:

  • ciągnione – ziarnisty wypełniacz sprawia, że podczas rozcierania tworzą na ścianie rozmaite wzory,
  • zacierane – tworzą fakturowane powierzchnie,
  • strukturalne – można na nich odciskać różnorodne wzory,
  • mozaikowe – tworzą gładką powierzchnię,
  • stiuk – tynk dekoracyjny o gładkiej powierzchni, który stanowi imitację kamienia albo marmuru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *