BUDOWA I REMONT Chemia budowlana Ściany

Piękne efekty na ścianach dzięki tynkom dekoracyjnym

Konkurencją dla farb ściennych są tynki dekoracyjne, które dzięki pomysłowej fakturze mogą nadać wnętrzu niepowtarzany charakter. Tynki dekoracyjne są dostępne w różnych kolorach. Najczęściej występują w formie suchych mieszanek, które rozrabia się z odpowiednią ilością wody. Niektóre są sprzedawane jako plastyczne mieszanki gotowe od razu do nakładania na ścianę (o konsystencji pasty). Efekt dekoracyjny zależy od rodzaju tynku. W sprzedaży są m.in. tynki ciągnione, tynki strukturalne, zacierane, mozaikowe i stiuki.

Tynk dekoracyjny (beton dekoracyjny)
Tynk dekoracyjny (beton dekoracyjny)

Tynki ciągnione posiadają ziarnisty wypełniacz, który podczas zacierania pacą żłobi w tynku różne wzory. Tak powstaje tzw. kornik. Z tynkiem strukturalnym mamy do czynienia wtedy, gdy wzory odciska się w świeżo nałożonym tynku, np. za pomocą pacy, wałka, pędzla, szpachelki czy szczotki. Tynki zacierane wygładza się packą, przy czym powstaje lekko fakturowana powierzchnia. Tynki mozaikowe mają najczęściej różnokolorowe wypełniacze mineralne (drobne kamyczki), dlatego po ich nałożeniu uzyskuje się gładką, wielobarwną powierzchnię.

Stiuk wenecki
Stiuk wenecki

Najtrudniejsze do nałożenia na ścianę są stiuki. Jeśli jednak tynkarze prawidłowo nałożą tynk, efekt jest piękny. Stiuki imitują naturalny kamień, np. marmur. Wykonuje się je z zaprawy gipsowej, wapienno-gipsowej lub wapiennej z dodatkiem marmurowego pyłu lub drobnego piasku. Powierzchnia stiuków jest gładka jak porcelana. Tynki gipsowe i tynki mineralne są dostępne w markecie budowlanym NOMI (przejdź do oferty: tynki dekoracyjne). Należy pamiętać, że tynki dekoracyjne nanosi się cienkimi warstwami – od 1 do 8 mm – na równe i w miarę gładkie ściany. Niekiedy dla dobrego efektu zaleca się zastosowanie podkładu w kolorze tynku. Niektóre rodzaje tynków nakłada się kilkoma warstwami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.