Czym malować wilgotne pomieszczenia?
Wilgotne pomieszczenia, takie jak łazienki, prysznice, sauny, pralnie i suszarnie, narażone są na ciągły kontakt z wodą. Duża ilość pary wodnej łatwo doprowadza do rozwoju pleśni i grzybów – zwłaszcza na ścianach, w fugach i na suficie. Aby na dłużej zachować czystość i higienę w wilgotnych pomieszczeniach, do malowania ścian i sufitów należy wybierać produkty o podwyższonej odporności na działanie wilgoci. Marka Tikkurila oferuje m.in. farby lateksowe, takie jak Fellings Extra Durable i Optiva Semi Matt [20].
Powierzchnie szczególnie narażone na działanie wody, takie jak okolice wanien, umywalek, powierzchnie ścian i sufitów w saunach parowych czy pralniach warto wykończyć, używając specjalnego podkładu, a zarazem kleju do zatopienia tapety z włókna szklanego – Feelings Moisture Stop. Jest to podkładowy preparat izolujący wilgoć. Przed rozpoczęciem malowania podkład musi całkowicie wyschnąć. Dobrze, by kolor podkładu był jak najbardziej zbliżony do koloru warstwy nawierzchniowej. Powierzchnie ścian i sufitów poddawane malowaniu trzeba wcześniej oczyścić z pyłu i kurzu, a ubytki wypełnić i wygładzić. Słabe gładzie albo inne niespójne podłoża warto zagruntować gruntem wzmacniającym Suprabilitem.
Farby do pomieszczeń wilgotnych marki Tikkurila przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Jeśli malowane jest całe pomieszczenie, zaczynamy od sufitu i dopiero później przechodzimy do ścian. Po pomalowaniu wnętrza należy zadbać o właściwe wentylowanie pomieszczenia, by farba szybko wyschła. W zależności od grubości nałożonej powłoki schnięcie może trwać od kilku dni do kilku tygodni.