Ciepło pod przeszkloną ścianą
Zapewnienie wymaganego komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczeń, w tym utrzymanie temperatury powietrza na żądanym przez użytkownika poziomie, związane jest z eksploatacją elementu grzejnego o odpowiedniej wydajności cieplnej. W zależności od sposobu wymiany ciepła, wyróżnia się grzejniki konwekcyjne oraz promieniujące. Grzejniki konwekcyjne różnią się między sobą parametrami konstrukcyjno-materiałowymi.
W zależności od aranżacji wnętrza i jego funkcjonalności, grzejniki mogą być wykonane w wersji naściennej, stojącej lub podpodłogowej. Najbardziej zalecaną lokalizacją grzejnika w pomieszczeniu jest usytuowanie go przy ścianie zewnętrznej pod parapetem okiennym, czyli w miejscu o największych stratach ciepła. Możliwa jest również lokalizacja grzejnika przy ścianie wewnętrznej, w dolnej lub górnej części pomieszczenia. W przypadku pomieszczenia o dużej ilości przegród przeszklonych (okna sięgające do podłogi lub drzwi tarasowe), optymalnym elementem grzewczym stają się grzejniki kanałowe.
Grzejniki kanałowe mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych, w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach sakralnych oraz zabytkowych. Najczęściej umieszcza się je wzdłuż przegród przeszklonych, przy zachowaniu 20-30 cm odległości między brzegiem kanału a przegrodą zewnętrzną. Zaleca się, by minimalna długość kanału odpowiadała długości przeszklenia. Grzejnik ten może być również montowany przy ścianie wewnętrznej i w narożnikach.
Grzejniki kanałowe mogą pełnić funkcję zarówno ogrzewania uzupełniającego w pomieszczeniu, jak i ogrzewania podstawowego. Jednocześnie chronią one przed napływem zimnego powietrza, np. od strony balkonu czy wiatrołapu. Mogą współpracować z grzejnikami podłogowymi. Przy odpowiednim wykonaniu można je stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Przy doborze grzejników kanałowych do pomieszczenia należy wziąć też pod uwagę rodzaj kratki przykrywającej kanał.