Budowlane paragrafy Budujemy dom

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny to regularnie przeprowadzana procedura mająca na celu uzyskanie szczegółowych informacji na temat istniejącego zużycia energii danego budynku oraz przedstawienia ewentualnych propozycji oszczędniejszego wykorzystywania energii przy pomocy wdrożeniu nowoczesnych technik oraz rozwiązań ciepłowniczych. Właściwości energetyczne obiektu określa się w przeciągu 2-3 dni i nie koliduje z mieszkańcami lub użytkownikami danego pomieszczenia.

Taka charakterystyka energetyczna budynku zawiera cztery główne elementy składowe: inwentaryzację instalacji oraz określenie właściwości cieplnych, analizę wprowadzenia nowych metod oszczędzania ciepła, wycenę finansową zaproponowanych metod oraz wykluczenie tych, które nie są odpowiednie dla danego budynku. Profesjonalny audyt powinien być przeprowadzony wyłącznie przez wykwalifikowanego audytora energetycznego.

Spis treści

Zastosowanie

Oszczędzanie na energii

Audyt obejmuje także specjalistyczne doradztwo energetyczne, które pozwoli na podjęcie decyzji w zakresie wprowadzenia i realizacji inwestycji mających na celu zmniejszenie ilości wydzielanego ciepła, a co za tym idzie, zmniejszenie nakładów finansowych na utrzymanie budynku oraz dbania o środowisko naturalne.

Częsty problem z audytem polega na złym dopasowaniu rozwiązań technologicznych do stanu danego obiektu. Zastosowanie konkretnego rozwiązania powinno uwzględniać zarówno stan techniczny budynku, jak i możliwości finansowych właściciela. Poprawa efektywności energetycznej powinna być powzięta jak najszybciej, bowiem każdy miesiąc zwłoki to stracone pieniądze oraz pogarszanie stanu budynku poprzez niewłaściwą jego eksploatację.

Domy i budynki

Pozytywnie zweryfikowany audyt jest niezbędny do otrzymania kredytu lub sprzedaży obiektu lub jako energooszczędnego. Mądre oszczędzanie powinno się rozpocząć już na etapie budowy danego budynku lub w w trakcie prac remontowych.

Przeczytaj koniecznie:  Audyt energetyczny - czym jest i po co się go wykonuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *