Drewniana podłoga – co warto wiedzieć?
Drewno w zasadzie bezapelacyjnie przoduje w statystykach popularności materiałów podłogowych wybieranych w naszym kraju. Wielość opcji do wyboru sprawia jednak, że nieraz niełatwo jest podjąć decyzję o wyborze konkretnego rodzaju wykończenia posadzki. Ogromny wybór gatunków drewna oraz sposobów wykonania sprawia, że przeciętna osoba, która jedynie wykańcza swój dom lub mieszkanie ma nie lada problem. W tym artykule podpowiemy jaki rodzaj drewnianej podłogi będzie najlepszym wyborem.
Spis treści
Jakie rodzaje podłóg drewnianych wyróżniamy?
Podłogi z drewna stanowią chyba najbardziej uniwersalny materiał jakiego można użyć do wykończenia domu. Naturalny wygląd drewna automatycznie przywodzi na myśl ciepło i naturę, sprawiając wrażenie, że dane wnętrze jest jeszcze bardziej przytulne. I choć z wyglądu większość podłóg drewnianych jest do siebie mocno podobna, to tak naprawdę często dosyć znacznie różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Poniżej opisujemy kilka najbardziej popularnych rodzajów materiałów na rynku posadzek z drewna.
Rodzaje podłóg drewnianych
Pojęcie “drewniana podłoga” jest naprawdę szerokie i obejmuje cały szereg modeli, które wykonane są z tego surowca. Pokrycia podłogowe rozróżniamy zarówno na podstawie gatunku drewna z jakiego zostały wykonane, jak również sposobu wykończenia. Najbardziej podstawowy podział wśród podłóg z drewna to:
- Deski lite
- Deski warstwowe
Na czym polega różnica? W przypadku desek warstwowych, cała podłoga składa się z dwóch czy trzech warstw. Konstrukcja wykonana jest z naturalnego drewna, ale tylko do wykonania najwyższej z nich wykorzystuje się rzeczywiście szlachetne gatunki drewna – pozostałe części zazwyczaj wykonane są z nieco tańszych typów surowca, najczęściej drewna iglastego czy niedrogich gatunków liściastych. To sposób na doskonale wyglądającą podłogę w znacznie niższej cenie. Z kolei deska lita to całościowy element, oparty o szlachetne drewno. Takie gatunki jak choćby dąb czy jesion, a nawet egzotyczne odmiany drewna sprawiają, że lite posadzki są znacznie droższe w zakupie od swoich warstwowych odpowiedników. Jak powstaje deska lita? Wycinane są z jednego, dużego kawałka drewna, zatem cała struktura ma identyczną jakość. Oba rodzaje drewna mogą być stosowane naprzemiennie i tak naprawdę od zasobności portfela inwestora zależy wybór konkretnego rodzaju surowca. Jedna uwaga – desek litych raczej nie stosuje się w pomieszczeniach, gdzie zamontowane ma zostać ogrzewanie podłogowe. Wynika to z faktu, iż wysoka temperatura płynąca spod podłogi może doprowadzić do rozsychania się drewna, a w konsekwencji, powstawania mało estetycznych przerw w jej strukturze. W takim wypadku zdecydowanie rekomendujemy użycie desek warstwowych – dzięki swojej krzyżowej konstrukcji, zazwyczaj świetnie sprawdzają się przy ogrzewaniu każdego rodzaju.
Dlaczego warto wybrać deski drewniane?
Zastanawiasz się czy rzeczywiście warto zdecydować się na montaż drewnianej podłogi w swoim domu? Poniżej lista powodów dla których naturalne deski podłogowe będą najlepszym wyborem dla Twojego mieszkania. Pierwszy powód dlaczego warto postawić na podłogę z drewna to oczywiście jej doskonały wygląd. Co tu dużo mówić – posadzka tego typu jest po prostu ładna. Naturalny urok drewnianych paneli sprawi, że takie podłoże perfekcyjnie pasować praktycznie do każdego wnętrza. Niezależnie od tego czy wystrój Twojego domu jest nowoczesny czy też tradycyjny, drewno zawsze wygląda dobrze. W zasadzie trudno sobie wyobrazić sytuację, gdy drewniana podłoga nie pasowałaby do wystroju. Jest to urok w pełni uniwersalny. Jak mało który materiał, tak drewno może jednocześnie pełnić zupełnie przeciwstawne funkcje – być eleganckim wykończeniem danego domu lub stanowić o jego chłodnym, industrialnym charakterze. Odpowiednia aranżacja drewnianej podłogi pozwoli to bez problemu uzyskać. Naturalnie wyglądający surowiec zawsze będzie w modzie. W zasadzie przyznać trzeba, że różne mody przemijają, ale drewno przez cały czas ma szereg zwolenników, którzy nie chcą stosować innych materiałów do wykończenia podłóg. Zatem – można śmiało powiedzieć, że drewno podłogowe to inwestycja na wiele lat! Kolejnym powodem dla którego warto wybrać drewno jest jego trwałość. Jak wiemy, wytrzymałość drewna jest powszechnie znana i doceniana. Nie inaczej jest w przypadku podłoży wykonanych z tego materiału. Ponadprzeciętna odporność na zarysowania czy inne uszkodzenia mechaniczne sprawia, że drewniane podłogi przez wiele lat zachowują swój doskonały wygląd. Już sam fakt, że przeciętna deska jest znacznie grubsza niż inne materiały używane do wykończenia podłóg najlepiej świadczy o tym, jak bardzo wytrzymały jest to materiał. Najprostszy przykład – porównanie grubości poszczególnych materiałów:
- Panele – ok 3-4 cm
- Deski z drewna litego – 15-16 cm
Jest różnica, prawda? A nawet jeżeli pojawi się konieczność renowacji podłoża to zazwyczaj można to wykonać w dosyć prosty i niezbyt kosztowny sposób – metodą cyklinowania. Taki zabieg pozwoli łatwo usunąć wszelkiego rodzaju zarysowania czy odbarwienia wynikające z plam. Ważną zaletą drewnianej podłogi jest także doskonała izolacja. Podłoże wykonane z litego drewna w idealny sposób absorbuje nie tylko dźwięki, ale również zatrzymuje ciepło. Dzięki temu, zapewnia perfekcyjną ciszę w pomieszczeniach, w których się znajduje, a przy tym odseparowuje domowników od hałasów dobiegających z dolnych pięter (jeżeli mieszkamy w bloku). Nie wolno również zapominać o tym, że drewno staje się idealnym regulatorem powietrza w danym pomieszczeniu. Nie tylko doskonale absorbuje wilgoć, ale również oddaje ją na pomieszczenie w momencie, gdy to robi się zbyt suche. Naturalne właściwości drewna sprawiają, że jest ono doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie mieszkają osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie.
Deski drewniane – współczesna moda i trendy
Jeszcze jakiś czas temu deski z drewna stanowiły dosyć drogą ekstrawagancję, na którą pozwolić mogli sobie jedynie najbogatsi. Dziś, ceny dosyć znacznie spadły i stworzenie podłogi drewnianej w domu nie stanowi już tak ogromnego kosztu jak kiedyś.
Rodzaje desek drewnianych
Deski lite
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań z zakresu drewna litego jest parkiet. To chyba najbardziej tradycyjny rodzaj posadzki, który zapewnia w zasadzie idealne właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne. Wybór parkietów jest ogromny – pod względem długości, szerokości czy grubości na rynku znaleźć można naprawdę ogrom propozycji. Z czego wykonuje się parkiet? Zazwyczaj są to nieco szlachetniejsze gatunki drewna, jak choćby egzotyczne propozycje, ale także takie rodzaje jak
- Jesion
- Wiąz
- Klon
- Buk
- Brzoza
- Sosna
- Świerk
- Jawor
Najbardziej i najczęściej wybieranym gatunkiem jest dąb. Popularne są także odmiany thermo oraz ginger. Jak zbudowane są lite deski podłogowe? Na samej górze znajduje się powłoka wykończeniowa, czyli ten element, który widzimy z zewnątrz. Tuż pod nią jest deska drewniana, a więc podstawa całej konstrukcji. Idąc do dołu, kolejnymi elementami są pióro oraz wpust, a więc części, które umożliwiają łączenie poszczególnych desek, a w rezultacie – montaż podłogi. Na samym dole znajdują się rowki przeciwprężne. Warto wiedzieć, że lita podłoga dębowa jest rozwiązaniem które służyć może przez naprawdę wiele lat. Struktura posadzki umożliwia dosyć łatwą renowację – wystarczy jedynie zeszlifować warstwę wierzchnią podłogi, by cieszyć się odnowionym wyglądem.
Deski warstwowe
Podłogi z desek warstwowych podzielić można na dwa rodzaje – dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe. Czym różnią się oba typy desek? W przypadku podłóg dwuwarstwowych budowa wygląda następująco: na górze jest warstwa wierzchnia, która odpowiedzialna jest za efekt estetyczny. Powierzchnie górne powleczone są specjalnym lakierem ceramicznym, który zapewnia im doskonałą trwałość oraz zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki obecności lakieru, taka podłoga warstwowa jest także bezpieczna dla zdrowia i w pełni higieniczna. Z kolei z dołu znajduje się warstwa nośna, która ma za zadanie zapewnienie odpowiedniej stabilności całej konstrukcji. Z jakich materiałów wykonuje się deski dwuwarstwowe? Tutaj zdecydowanie przodują takie gatunki jak choćby kaya kuku, teak, akacja czarna, klon kanadyjski czy orzech (czarny, bielony oraz amerykański). Deski dwuwarstwowe są szczególnie polecane do obiektów publicznych, gdzie podłoga jest intensywnie użytkowana: pomieszczenia hoteli, biur czy urzędów. Równie dobrze sprawdzą się także w domu, ale pamiętać należy, że nie wolno ich stosować w przestrzeniach o wysokiej wilgotności. Jak tworzy się podłogi trójwarstwowe? Tu w skład wchodzą trzy warstwy – wierzchnia (twarde, zabezpieczone lakierem czy naturalnymi powłokami drewno), środkowa (listwy świerkowe wzmacniające elastyczność podłogi) oraz dolna (jednolita łuszczka świerkowa, stabilizująca całą konstrukcję). Tak zaprojektowana posadzka zapewni odpowiednią trwałość i doskonały wygląd przez wiele lat użytkowania. Podłogi trójwarstwowe najczęściej wykonuje się z jesionu (biały, zimowy, słoneczny oraz bursztynowy), ale również z dębu (elegance, rustykalny), jak również orzecha, merbau czy jatoba. Podobnie jak dwuwarstwowe odpowiedniki, podłogi o trzech warstwach stanowią idealny wybór do intensywnie użytkowanych pomieszczeń.
Konserwacja desek drewnianych – impregnacja oraz czyszczenie
Jak sprawić, by stylowe deski drewniane na zawsze zachowały swój doskonały wygląd? Niezbędne jest nie tylko zabezpieczenie ich w procesie produkcji, ale również odpowiednia konserwacja. Drewniane podłogi wymagają ciągłej pielęgnacji, wykonywanej przy użyciu produktów zalecanych przez producenta danego typu posadzki. Co więcej, warto raz na jakiś czas zastosować specjalny lakier ochronny lub dokonać regeneracji warstwy wykończeniowej drewna. Regularne zabezpieczanie za pomocą procesu impregnacji pozwoli znacznie wydłużyć trwałość takiej posadzki.