Dzikie gatunki powojnika są silne i zdrowe
Powojniki są powszechnie zaliczane do grupy najpiękniejszych roślin pnących. Niestety, mają także opinię krótkowiecznych. Dotyczy ona przede wszystkim okazów rosnących na glebach bardzo ciężkich, nieprzepuszczalnych, stale nadmiernie wilgotnych. W takich warunkach zdarza się, że powojnik nagle więdnie i zasycha. Na porażenie chorobą nazwaną obumieraniem albo więdnięciem powojnika podatne są zwłaszcza odmiany szczepione wielokwiatowe. Niedogodne warunki stanowiskowe osłabiają roślinę, która staje się bardziej podatna na ataki grzybów chorobotwórczych.
O powojniku
Jeżeli chcemy uniknąć rozczarowań związanych z nieudaną uprawą powojników, sięgnijmy po rośliny, które niewiele się różnią od swych dzikich przodków. W naszym ogrodzie może rosnąć powojnik alpejski Clematis alpina, górki Clematis montana, Clematis tangutica, włoski Clematis viticella i odmiany powojnika zwyczajnego Clematis vitalba. Chociaż mają one wyraźnie mniejsze kwiaty, są bardziej witalne i kwitną bujniej niż odmiany wielokwiatowe. Pamiętajmy, że powojniki lubią ciepło w wyższych partiach, ale korzenie i podstawy pędów lubią mieć ukryte w chłodnym cieniu bylin.
Powojniki to jedne z piękniejszych pnączy w ogrodach przydomowych. Powojniki o pełnych kwiatach są śliczne, ale mniej odporne na choroby niż formy dzikie drobnokwiatowe. Warto też pamiętać, że powojniki botaniczne i bylinowe najczęściej mają mniejsze wymagania niż powojniki wielkokwiatowe. Ich wymagania zależą od gatunku czy grupy, do której należą.