akcesoria agd ekspresy do kawy

Akcesoria do kawy w Twoim domu!

Żeby kawa parzona w domu była porównywalna do tej w naszej ulubionej kawiarni, musimy zaopatrzyć się w stosowne akcesoria do jej parzenia.

Spis treści

AeroPress – czym jest i do czego służy?

AeroPress to urządzenie wymyślone w 2005 roku. Z wyglądu przypomina menzurkę albo strzykawkę tłokową – zasada jego działania także bardzo zbliżona jest do działania strzykawki. To urządzenie niewielkich rozmiarów, jednorazowo można w nim zaparzyć 250 ml kawy. AeroPress kupuje się w zestawie wraz ze wszystkimi potrzebnymi dodatkami: mieszadłem, łyżką do odmierzania kawy, oraz filtrami. Jak już wspominaliśmy, urządzenie działa na zasadzie strzykawki – zmieloną kawę zalewamy wodą, a następnie pod ciśnieniem przeciskamy przez papierowy i/lub metalowy filtr pozbywając się przy tym wszystkich fusów.

Największą zaletą AeroPressu jest to, że możemy przygotować w nim przeróżne rodzaje naparów, od tych przypominających w intensywności smaku kawę z kawiarki, poprzez klasyczne kawy przelewowe z drippera, aż do tych które smakują jak napar z frenchpressu. Efekt zależy od tego, ile gramów kawy użyjemy oraz jaki będzie stopień rozdrobnienia ziaren.

akcesoria do kawy

Bariści podpowiadają dwa sposoby użycia AeroPressu

  1. Metoda tradycyjna: zakręcamy sitko z papierowym filtrem na cylindrze, przelewamy do wodą i ustawiamy na kubku, do którego będziemy przeciskać kawę. Teraz wreszcie wsypujemy odmierzoną ilość kawy do cylindra i dolewamy niewielką ilość wody (ok 50 ml). Czekamy ok pół minuty i dolewamy jeszcze 200 ml. Znów czekamy – minutę, gór dwie. Podczas procesu parzenia możemy przemieszać zawartość cylindra, żeby napar stał się mocniejszy i bardziej wyrazisty. Na koniec zakładamy tłok na cylinder i dokładnie tak jakbyśmy posługiwali się strzykawką, wyciskamy kawę do naczynia docelowego.
  2. Metoda odwrócona (invert): tłok wkładamy do cylindra, wsypujemy kawę i dalej postępujemy dokładnie tak samo jak podczas parzenia kawy metodą klasyczną, czyli: zalewamy niewielką ilością wody, odczekujemy, dolewamy resztę wody i znów odczekujemy chwilę (możemy również przemieszać kawę). Teraz dopiero zakładamy sitko z przelanym wcześniej wodą papierowym filtrem i przekładamy AeroPress na kubek czy filiżankę, do której będziemy wyciskać kawę.

W obu przypadkach ilość kawy, temperatura wody, czas parzenia oraz czas wyciskania naparu do naczynia jest taki sam i wynosi odpowiednio:

  • 7-9 gram na 100 ml wody, czyli około 16-22 gramy na cały AeroPress
  • od 85 do 94 stopni
  • wstępne parzenie, czyli tzw. preinfuzja około 50 ml wody i około 30 sekund; całkowity czas parzenia (bez czasu przeciskania kawy) około 120 sekund
  • przeciskanie kawy około 20/30 sekund.

Młynki i możliwości mielenia kawy

aeropress

Bez względu na to, czy wybierzemy AeroPress, ekspres ciśnieniowy, ekspres przelewowy bądź dripper, czy po prostu którąś z metod bezpośrednich, np. przyrządzanie kawy po turecku, zawsze najlepiej korzystać ze świeżo zmielonej dobrej kawy ziarnistej. Oznacza to, że powinniśmy znaleźć dobry sklep z kawą i tam zaopatrywać się w kawę ziarnistą, którą będziemy mielić tuż przed przygotowaniem. Ciekawie prezentuje się sklep z kawą GetCoffee.co, który oprócz posiadania w asortymencie świeżo palonych kaw, akcesoriów do przyrządzania kawy posiada na swojej stronie quiz ułatwiające dobranie kawy do swojego gustu.

Do dyspozycji mamy młynki ręczne – może jeszcze w niektórych gospodarstwach domowych uchowały się te charakterystyczne drewniane młynki z korbką i szufladką… – oraz młynki elektryczne.

Młynek ręczny

Malutki nowoczesny młynek ręczny potrafi zmieścić się wewnątrz AeroPressu. Można go więc używać zarówno do mielenia kawy do parzenia w ekspresie czy kawiarce, jak i traktować jako element składowy AeroPressu – kawa zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren będzie naprawdę wyśmienita. Warto wiedzieć, że współczesne ręczne młynki do kawy, w odróżnieniu od tych zapamiętanych z babcinej kuchni, mają regulację grubości mielenia.

Młynek elektryczny

Regulację taką mają też oczywiście młynki elektryczne – nawet osiemnastostopniową! Niektóre młynki mają wbudowany zasobnik na kawę ziarnistą. Uwaga: nie wszystkie dostępne na rynku młynki elektryczne są w stanie zmielić kawę tak drobno, żeby dało się zaparzyć ją ciśnieniowo jako espresso. Ta funkcja najczęściej występuje w młynkach będących integralną częścią ekspresów do kawy.

Dripper

Jeśli mieliście kiedykolwiek do czynienia z ekspresem przelewowym, na pewno wiecie co to dripper do kawy. Tak, to właśnie ten stożkowaty lejek, w którym umieszcza się filtr z papieru. Dripper może więc być częścią składową ekspresu, ale też samodzielnym urządzeniem do parzenia kawy, która skapuje wprost do kubka czy dzbanka. Pamiętajmy, żeby przed każdym parzeniem przepłukać filtr gorącą wodą w celu pozbycia się papierowego posmaku.

W filtrze umieszczamy kawę  – najlepiej ziarna rozdrobnić w stopniu średnim i kierujemy się zasadą: 6-8 g kawy (czyli łyżka do zupy) na każde 100 ml wody. Następnie zalewamy kawę niedużą ilością wody i odczekujemy ok. pół minuty. Wodę dolewamy niewielkimi porcjami tak, aby kawa była z nią cały czas w kontakcie.

W wolnym tłumaczeniu „dripper” to „kapacz” – nakapało kawy do kubka? Gotowa!

Filtry do kawy

Papierowe jednorazowe filtry do kawy najlepiej kupować w dużych paczkach – idą jak… kawa. Filtry metalowe – takie jak sitko w AeroPressie są wielokrotnego użytku. Znajdziemy je na rynku w formie metalowych blaszek z mikro-otworami lub w formie bardzo drobnych siatek. Są jeszcze filtry z gęsto tkanego materiału, ich użycie wymaga prania po każdym parzeniu kawy.

Gdzie mogę kupić akcesoria do kawy?

Najwyższej jakości akcesoria do kawy znajdziemy w specjalistycznych sklepach takich jak https://getcoffee.co – sklep z kawą i akcesoriami do jej zaparzania to jedyne miejsce, w którym obsługa udzieli nam rzetelnych informacji i pomoże dokonać właściwego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *