Ogrzewanie domu gazem czy może hybrydowe?
W samochodach napędzanie silnika metodą hybrydową używane jest od lat. Niestety jedynie drogie i nowe modele aut posiadają tą możliwość. Jej działanie polega na połączeniu energii spalanego paliwa oraz energii odzyskanej ze spalania bądź pochodzącej z całkowicie innego źródła. Tym drugim źródłem może być albo elektryczność albo wodór. Łącząc te dwa surowce oszczędzamy przede wszystkim na tym droższym, czyli benzynie. W przypadku domów hybrydy nie zawsze muszą działać w tym samym czasie. Chodzi przede wszystkim o to by zmniejszyć koszty ogrzewania i zastosować pewną alternatywną energię, która samodzielnie zapewni ciepło bądź pomoże w jego uzyskaniu tańszym kosztem.
Gaz lub węgiel, co lepsze jako podstawowe źródło ciepła?
Najważniejsze pytanie na starcie to jaki surowiec bądź metoda ogrzewania będzie tą główną. W silniku samochodu jest to ropa lub olej napędowy. W domu możemy skorzystać z pieca opalanego węglem, drzewem, ekologicznym paliwem, torfem a także kotłami gazowymi czy elektrycznością. Przynajmniej 50% polaków wybiera tradycyjny piec węglowy i drzewny. Coraz więcej ludzi korzysta z ogrzewania gazem LPG, które na dłuższa metę samo staje się oszczędne. Jednak prawdziwą oszczędność uzyskamy łącząc dwie metody. W mojej opinii gaz lepiej spisze się jako główne źródło ciepła ze względu na tańszą cenę surowca oraz mniejszy wkład własny w jego użytkowanie.
Hybryda ekologiczna ze słońcem lub wiatrem
Wykorzystując wiatr bądź słońce jako drugie źródło energii dla domu mówimy o hybrydzie sezonowej. Jest to rozwiązanie stosowane od długiego czasu przede wszystkim przez budynki publiczne, które mogą pozwolić sobie na zakup kolektorów. Nie zapominajmy o tym, że gminy oraz miasta co jakiś czas organizują pomoc w zakupie solarów słonecznych, dzięki czemu można zaopatrzyć się w nie dużo taniej. Łącząc ogrzewanie główne, które działa całą zimę oraz jesień z ogrzewaniem sezonowym zyskujemy przede wszystkim zerowe zużycie głównego surowca oraz ciepłą wodę w czasie wakacji i części wiosny. Technologie wiatrowe są bardziej nieprzewidywalne. W ich przypadku hybryda będzie przypominała bardziej tę z samochodów osobowych. Będą dni w czasie zimy, jesieni czy lata, w których wiatr pozwoli wytworzyć energię na podgrzanie wody w bojlerze na kilka dni. Jest również ryzyko braku ruchów powietrza przez dłuższy czas.
Hybrydy tradycyjne. Czy to się opłaca?
A co jeśliby połączyć dwa tradycyjne sposoby ogrzewania? Czy piec węglowy i kocioł gazowy mogą dobrze współpracować? To nie taki zły pomysł ponieważ pozwala on uniezależnić się od jednego surowca. Można więc połączyć dwie sprawdzone metody ogrzewania. Warto natomiast podkreślić, że gaz LPG jest bardziej ekologiczny dlatego bliżej mu do technologii przyjaznych środowisku, takich jak kolektory słoneczne. Instalacje zbiornikowe na gaz LPG mogą współpracować z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami grzewczymi. Wszechstronność LPG świetnie pokazuje firma AmeriGas – udostępnia konsumentom sporą dawkę wiedzy na temat zastosowań i benefitów LPG. Na stronie AmeriGas znajdziecie wiele przydatnych informacji na temat zbiorników LPG, kosztów, warunków, jakie należy spełnić: ogrzewanie domu gazem.