Pęknięcia tynku – przyczyny i sposób naprawy
Przed rozpoczęciem remontu należy ustalić przyczynę pęknięcia tynku na ścianie zewnętrznej. Ponieważ często pęknięcie jest kwestią konstrukcji, toteż powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Warto w taki przypadku skorzystać z pomocy konstruktora, rzeczoznawcy budowlanego lub doradcy technicznego firmy sprzedającej chemię budowlaną. Poniżej opiszę najczęstsze przyczyny pęknięć.
Pęknięcie tynku w narożach otworów okiennych lub drzwiowych
W tym przypadku problem tkwi w konstrukcji budynku. Przyczyną może być otynkowanie domu zanim zaczął osiadać, czyli wcześniej niż po kilku miesiącach od zakończenia stanu surowego. Pęknięcia można bez trudu naprawić, jeśli budynek zakończył osiadanie.
Pęknięcie tynku w górnej części ścian
Pęknięcia w rejonach dachu często są spowodowane rozszerzalnością termiczną źle ocieplonego stropodachu. W tym przypadku płyta dachu napiera na ściany, co powoduje naprężenia i pękanie tynku. Rysy powstające na tynku biegną z reguły w kierunku pionowym. Powstają w miejscach, w których nie zrobiono szczeliny dylatacyjnej.
Odspojenie i odpadanie tynku
W tym przypadku przyczyną jest zawilgocenie murów lub elewacji, podobne pęknięcia często powstają w strefie cokołowej albo poniżej tarasów. Zanim przystąpimy do remontu musimy usunąć źródło zacieku i osuszyć mur.
Powyżej opisane są tylko niektóre z przyczyn pęknięć i odspajania tynku, czasami zdarzyć się może, że winę za pękanie ponoszą marni tynkarze albo równie marnej jakości zaprawa tynkarska. Jeśli znajdziemy przyczynę pęknięć możemy przejść do drugiej fazy prac remontowych:
Naprawy pęknięć tynku
W przypadku, gdy pęknięcia nie przechodzą przez całą grubość warstwy tynku, na drugi dzień po ich oczyszczeniu i zagruntowaniu wypełniamy je lub szpachlujemy (gdy są płytkie i wąskie o szerokości do 0,3 mm) powierzchniowo zaprawą naprawczą o identycznej ziarnistości jak tynk lub masa używana w systemach ETICS do wykonania warstwy zbrojonej. W przypadku głębszych pęknięć musimy je najpierw poszerzyć, a następnie oczyścić i zagruntować. Wypełniamy je zaprawą naprawczą, a pas siatki zbrojącej z włókna szklanego szpachlujemy tą samą zaprawą.
Jak naprawić odspojenia
Musimy skuć część tynku, która słabo przylega do podłoża i nieco tynku wokół. Po odkurzeniu skutej powierzchni gruntujemy ją, żeby zmniejszyć chłonność muru i poprawić przyczepność tynku. Dziury wypełniamy identycznym tynkiem jak ten, który znajduje się na ścianie.