Sposoby na nornice
Radzimy, jak pozbyć się tych gryzoni z ogrodu, choć to niełatwe zadanie. Nornice obgryzają nadziemne i podziemne części roślin. Szczególnie upodobały sobie owoce, nasiona, liście oraz kłącza. Latem w ich menu znajdują się też zioła i pąki. Jesienią i zimą, gdy brakuje pożywienia, nornice obgryzają korę drzew. Szkodliwe dla roślin są też tunele, które nornice ryją tuż pod powierzchnią ziemi. Jeśli nie zareagujemy szybko, szkodniki mogą zniszczyć nasze uprawy.
Jak wypłoszyć nornice z ogrodu?
Nornica ruda to gryzoń z rodziny chomikowatych. Mimo swych niewielkich rozmiarów (około 10 cm) potrafi wyrządzić duże szkody w ogrodzie. Nornice preferują glebę zbitą i zwięzłą. Nie będą kopać tuneli w napowietrzonej, spulchnionej ziemi, dlatego powinniśmy kontrolować stan ściółki. Na obrzeżach ogrodu posadźmy rośliny, które odstraszają te gryzonie. Szczególnie skuteczny będzie w tym wypadku rącznik pospolity. Tunele zasypujmy lub zalewajmy wodą. Cebulki roślin sadźmy w skrzynkach wykonanych z materiału dobrej jakości, gdyż nornice mogą przegryźć słabszą osłonę i dobrać się do nich. Aby zabezpieczyć korę drzew owocowych przed głodnymi jesienią gryzoniami, owińmy pnie słomą, workiem jutowym lub agrowłókniną.
Nornice, podobnie jak inne gryzonie, nie lubią ostrych dźwięków, możemy zatem spróbować przepłoszyć je odstraszaczami akustycznymi, które są dostępne w sklepach. Zgodnie z powiedzeniem „wrogowie naszych wrogów są naszymi przyjaciółmi” spójrzmy przychylnym okiem na zwierzęta polujące na nornice. Są to m.in. jeże, ptaki drapieżne, koty oraz psy. Gdy żadne metody naturalne nie przyniosą efektu, a nornice nadal będą grasowały w naszym ogrodzie, można sięgnąć po środki chemiczne. Nornica nie jest objęta ochroną gatunkową. Gdy rozsypujemy trutkę lub zmieszane z nią ziarno, musimy pamiętać, by mieć z tym środkiem jak najmniejszy kontakt. Gryzonie łatwo wyczuwają zapach człowieka, który zniechęci je do sięgnięcia po preparat.